You are currently viewing PK Pań Innsbruck: Sara Takanashi nokautuje, Japonka z rekordem Bergisel
Sara Takanashi (fot. Evgeniy Votintsev)

PK Pań Innsbruck: Sara Takanashi nokautuje, Japonka z rekordem Bergisel

Niespodzianki nie było. Sara Takanashi pewnie wygrała drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego na skoczni Bergisel (HS-128) w Innsbrucku. Obok Japonki na podium uplasowały się Aleksandra Kustova oraz Sophie Sorschag. Jedyną Polką w finale była Kamila Karpiel, która zajęła 29. miejsce.

Sara Takanashi oddała najlepszy skok serii próbnej poprzedzającej konkursową rywalizację na Bergisel. Japonka startując z 14. belki startowej uzyskała 124 metry, podczas gdy druga w stawce Josephine Pagnier, z 20. platformy najazdowej skoczyła 126 metrów. Francuzka straciła wówczas do liderki aż 19,2 punktu. Trzecie miejsce zajęła Rosjanka Irina Avvakumova (121,5 m). Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Anna Twardosz, która skacząc 98 metrów zajęła 27. pozycję.

W konkursie złudzeń nie pozostawiła Sara Takanashi. Reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni prowadziła już na półmetku konkursu dzięki skokowi na 123,5 metra. W finale w imponujący sposób postawiła kropkę nad i. Umiejętnie korzystając z mocnego wiatru pod narty (1,14 m/s) poszybowała aż 136 metrów, poprawiając o 4,5 metra wczorajszy rekord skoczni ustanowiony przez jedną z reprezentantek Rosji. Dzięki temu Takanashi zgromadziła aż 257,2 punktu i zanotowała piąte zwycięstwo oraz dziesiąte podium w Pucharze Kontynentalnym w karierze.

Drugie miejsce, podobnie jak wczoraj, zajęła Aleksandra Kustova, która skacząc 121 i 123,5 metra tym razem musiała się pogodzić z wyższością znacznie bardziej utytułowanej rywalki. 23-letnia Rosjanka straciła do zwyciężczyni aż 28,2 punktu, jednak utrzymując drugą pozycję mogła po raz drugi zapisać w sportowym dorobku drugoligowe podium. Skład najlepszej trójki uzupełniła dziś najmocniejsza z reprezentantek gospodarzy, Sophie Sorschag (124,5 / 118,5 m), dla której było to już ósme podium PK na koncie.

Tuż za podium sobotnią rywalizację ukończyły: Francuzka Josephine Pagnier (118,5 / 115,5 m), Słowenka Jerneja Brecl (117,5 / 121,0 m) oraz kolejna Rosjanka, Sofia Tikhonova (115,5  / 119,0 m).

Po raz kolejny jedynie tło dla rywalizacji najlepszych stanowiły polskie zawodniczki. Jedyną z naszych reprezentantek, która zdołała zameldować się w czołowej trzydziestce była Kamila Karpiel. Skoki na 93 i 90 metrów pozwoliły jej zająć 29. lokatę. Już po pierwszej rundzie z rywalizacją pożegnały się: 37. Anna Twardosz (86,5 m), a także 41. Joanna Szwab (76,5 m) i 42. Pola Bełtowska (75,0 m), które zamknęły całą stawkę.

Po sobotnim konkursie w Innsbrucku, liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego została Sophie Sorschag, która zgromadziła już 441 punktów. Drugie miejsce zajmuje jej austriacka koleżanka z drużyny, Julia Muehlbacher (240 pkt), która dzisiaj była 24. Na trzeciej pozycji plasuje się z kolei Słowenka Jerneja Repinc Zupancic (238 pkt). Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest niezmiennie Joanna Szwab (48 pkt / 39. miejsce). Kolejne konkursy narciarskiej „drugiej ligi” kobiet odbędą się w dniach 12-13 lutego na dużej skoczni HS-117 w niemieckim Brotterode.