You are currently viewing FIS Cup Pań w Villach: Irina Avvakumova najlepsza w sobotnim konkursie
Irina Avvakumova (fot. Alexey Kabelitskiy)

FIS Cup Pań w Villach: Irina Avvakumova najlepsza w sobotnim konkursie

Rosjanka Irina Avvakumova, która niedawno wywalczyła drużynowy medal olimpijski w konkursie mikstów, dzisiaj okazała się najlepszą zawodniczką zawodów FIS Cup w austriackim Villach. Na normalnej Alpen Arenie (K-90 / HS-98) w skład najlepszej trójki weszły też Włoszka Lara Malsiner oraz Słowenka Taja Bodlaj.

Po pierwszej serii konkursowej na czele stawki znajdowała się Lara Malsiner, która skoczyła 91 metrów. Druga Irina Avvakumova, która startując z niższej belki osiągnęła w tak samo niesprzyjających warunkach wietrznych 89 metrów, traciła jednak do Włoszki zaledwie 1,2 punktu.

W serii finałowej z narciarskiej potyczki górą wyszła bardziej doświadczona Rosjanka. Wicemistrzyni olimpijska z konkursu drużyn mieszanych skoczyła 96 metrów i po raz trzeci tej zimy wygrała konkurs narciarskiej trzeciej ligi. Jednocześnie było to jej czwarte podium w zawodach FIS Cup w dotychczasowej karierze. Co ciekawe, pierwsze wywalczyła w 2012 roku… właśnie w Villach. Lara Malsiner w finale uzyskała 93 metry, co ostatecznie dało jej drugą lokatę. 21-letnia reprezentantka Italii do triumfującej Rosjanki straciła 5,5 punktu. Starsza z sióstr Malsiner już po raz szósty mogła się cieszyć z podium tego cyklu.

Na półmetku konkursu drugie miejsce ex aequo z Avvakumovą zajmowała Taja Bodlaj. Zaledwie 15-letnia Słowenka w finale do 92,5 metrowej odległości dorzuciła 95 metrowy skok i finalnie zamknęła skład podium. Do drugiej Włoszki straciła tylko 0,2 punktu. Utalentowana juniorka dopiero po raz drugi zdołała wywalczyć „pudło” narciarskiej trzeciej ligi.

W pierwszej szóstce sobotniej stawki zmieściły się jeszcze: Rosjanka Irma Makhinia (94,5 / 91,5 m), brylująca w treningach Japonka Nagomi Nakayama (92,5 / 92,0 m) oraz następna reprezentantka Słowenii, Katra Komar (90,0 / 90,5 m). Polki w Villach nie startują.

Na prowadzeniu klasyfikacji generalnej FIS Cup kobiet pozostała Austriaczka Julia Mühlbacher (415 pkt), która dziś zajęła dopiero dwunaste miejsce. Drugie miejsce zajmuje Lara Malsiner (381 pkt), a trzecie nieobecna w Austrii reprezentantka Szwajcarii, Sina Arnet (374 pkt). Najwyżej skalsyfikowaną naszą reprezentantką jest Kamila Karpiel, która z dorobkiem 52 punktów zajmuje 75. miejsce. Kolejny konkurs na Alpen Arenie już w niedzielę.