Andreas Widhoelzl TCS.Bischofshofen.2015 fot.Julia .Piatkowska - Andreas WIDHOELZLReprezentowany kraj: Austria

Data i miejsce urodzenia: 14.10.1976 r. (St. Johann in Tirol, Austria)
Wzrost: 180 cm
Waga: 64 kg
Stan cywilny: żonaty, 3 dzieci
Trenerzy: Alois Lipburger, Hannu Lepistoe, Alexander Pointner

Klub: SC Fieberbrunn


Debiut w PŚ:
 03.01.1993 r. – Innsbruck (24. miejsce)

Pierwsze punkty PŚ: 03.01.1993 r. – Innsbruck (24. miejsce)
Pierwsze podium PŚ: 17.02.1996 r. – Iron Mountain (2. miejsce)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ: 09.03.1997 r. – Lahti
Ostatni konkurs w PŚ: 25.03.2007 r. – Planica (21. miejsce)
Zakończenie kariery: 16.02.2008 r. – Puchar Kontynentalny w Iron Mountain (10. miejsce)

Zwycięstwa w PŚ (ind.): 18
Miejsca na podium PŚ (ind.): 49: 18/17/14
Miejsca na podium PŚ (druż.): 18: 6/7/5

Miejsca na podium LGP (ind.): 12: 9/2/1
Miejsca na podium LGP (druż.): 6: 2/2/2
Miejsca na podium PK (ind.): 5: 2/2/1
Miejsca na podium LPK (ind.): 2: 2/0/0
Miejsca na podium FIS Cup (ind.): 0: 0/0/0
 
Rekord życiowy: 231,0 m – Planica (20.03.2005 r. – Puchar Świata)
Najdłuższy skok w karierze: 234,5 m – Planica (marzec 2005 r., trening przed PŚ)
 

Osiągnięcia indywidualne:

  • Zimowe Igrzyska Olimpijskie:
    • 3. miejsce – Nagano / Hakuba 1998 (skocznia normalna)
    • 4. miejsce – Nagano / Hakuba 1998 (skocznia duża)
    • 17. miejsce – Turyn / Pragelato 2006 (skocznia normalna)
    • 21. miejsce – Turyn / Pragelato 2006 (skocznia duża)
    • 21. miejsce – Salt Lake City / Park City 2002 (skocznia duża)
    • 24. miejsce – Salt Lake City / Park City 2002 (skocznia normalna)
  • Mistrzostwa Świata:
    • 9. miejsce – Trondheim 1997 (skocznia normalna)
    • 9. miejsce – Ramsau 1999 (skocznia normalna)
    • 11. miejsce – Val di Fiemme / Predazzo 2003 (skocznia duża)
    • 12. miejsce – Ramsau / Bischofshofen 1999 (skocznia duża)
    • 17. miejsce – Oberstdorf 2005 (skocznia duża)
    • 25. miejsce – Oberstdorf 2005 (skocznia normalna)
    • 26. miejsce – Thunder Bay 1995 (skocznia normalna)
    • 31. miejsce – Trondheim 1999 (skocznia duża)
    • 44. miejsce – Thunder Bay 1995 (skocznia duża)
  • Mistrzostwa Świata w lotach:
    • 2. miejsce – Vikersund 2000
    • 2. miejsce – Tauplitz 2006
    • 7. miejsce – Harrachov 2002
    • 9. miejsce – Oberstdorf 1998
    • 11. miejsce – Tauplitz 1996
    • 16. miejsce – Planica 2004
  • Mistrzostwa Świata Juniorów:
    • 2. miejsce – Harrachov 1993
  • Puchar Świata (klasyfikacja generalna):
    • 2. miejsce – sezon 1999/2000
    • 3. miejsce – sezon 1997/1998
    • 3. miejsce – sezon 2002/2003
    • 4. miejsce – sezon 2001/2002
    • 7. miejsce – sezon 1998/1999
    • 8. miejsce – sezon 2004/2005
    • 10. miejsce – sezon 2005/2006
    • 12. miejsce – sezon 2000/2001
    • 15. miejsce – sezon 1996/1997
    • 20. miejsce – sezon 1995/1996
    • 26. miejsce – sezon 1994/1995
    • 29. miejsce – sezon 2003/2004
    • 33. miejsce – sezon 2006/2007
  • Puchar Świata w lotach (klasyfikacja generalna):
    • 1. miejsce – sezon 2004/2005 (nieoficjalnie)
    • 3. miejsce – sezon 1997/1998
    • 5. miejsce – sezon 1999/2000
    • 8. miejsce – sezon 2003/2004 (nieoficjalnie)
    • 9. miejsce – sezon 2005/2006 (nieoficjalnie)
    • 10. miejsce – sezon 2002/2003 (nieoficjalnie)
    • 13. miejsce – sezon 1995/1996
    • 13. miejsce – sezon 1996/1997
    • 17. miejsce – sezon 2006/2007 (nieoficjalnie)
    • 21. miejsce – sezon 1998/1999
    • 28. miejsce – sezon 2000/2001
  • Puchar KOP (loty narciarskie):
    • 1. miejsce – 2004/2005
  • Turniej Czterech Skoczni:
    • 1. miejsce – 48. TCS 1999/2000
    • 5. miejsce – 50. TCS 2001/2002
    • 7. miejsce – 46. TCS 1997/1998
    • 12. miejsce – 51. TCS 2002/2003
    • 14. miejsce – 45. TCS 1996/1997
    • 15. miejsce – 47. TCS 1998/1999
    • 16. miejsce – 49. TCS 2000/2001
    • 16. miejsce – 53. TCS 2004/2005
    • 17. miejsce – 52. TCS 2003/2004
    • 18. miejsce – 43. TCS 1994/1995
    • 18. miejsce – 54. TCS 2005/2006
    • 22. miejsce – 55. TCS 2006/2007
    • 44. miejsce – 41. TCS 1992/1993
  • Turniej Nordycki:
    • 1. miejsce – 2. edycja 1998
    • 3. miejsce – 1. edycja 1997
    • 7. miejsce – 4. edycja 2000
    • 8. miejsce – 10. edycja 2006
    • 20. miejsce – 6. edycja 2002
    • 25. miejsce – 9. edycja 2005
    • 34. miejsce – 11. edycja 2007
    • 41. miejsce – 7. edycja 2003
    • 52. miejsce – 5. edycja 2001
    • 60. miejsce – 3. edycja 1999
  • Puchar Świata (konkursowe podia, chronologicznie):
    • (1) 2. miejsce – Iron Mountain 1996
    • (2) 1. miejsce – Lahti 1997
    • (3) 3. miejsce – Predazzo 1997
    • (4) 1. miejsce – Engelberg 1997
    • (5) 1. miejsce – Sapporo 1998
    • (6) 1. miejsce – Vikersund 1998
    • (7) 1. miejsce – Kuopio 1998
    • (8) 2. miejsce – Lahti 1998
    • (9) 2. miejsce – Falun 1998
    • (10) 1. miejsce – Oberhof 1998
    • (11) 3. miejsce – Harrachov 1998
    • (12) 1. miejsce – Bischofshofen 1999
    • (13) 2. miejsce – Engelberg 1999
    • (14) 2. miejsce – Willingen 1999
    • (15) 1. miejsce – Predazzo 1999
    • (16) 1. miejsce – Predazzo 1999
    • (17) 3. miejsce – Villach 1999
    • (18) 3. miejsce – Zakopane 1999
    • (19) 3. miejsce – Oberstdorf 1999
    • (20) 1. miejsce – Garmisch-Partenkirchen 2000
    • (21) 1. miejsce – Innsbruck 2000
    • (22) 1. miejsce – Bischofshofen 2000
    • (23) 3. miejsce – Engelberg 2000
    • (24) 2. miejsce – Hakuba 2000
    • (25) 1. miejsce – Willingen 2000
    • (26) 1. miejsce – Willingen 2000
    • (27) 2. miejsce – Tauplitz 2000
    • (28) 2. miejsce – Iron Mountain 2000
    • (29) 3. miejsce – Kuopio 2000
    • (30) 3. miejsce – Bischofshofen 2001
    • (31) 3. miejsce – Hakuba 2001
    • (32) 2. miejsce – Predazzo 2001 
    • (33) 3. miejsce – Predazzo 2001
    • (34) 2. miejsce – Garmisch-Partenkirchen 2002
    • (35) 3. miejsce – Zakopane 2002
    • (36) 1. miejsce – Hakuba 2002
    • (37) 1. miejsce – Sapporo 2002
    • (38) 1. miejsce – Ruka / Kuusamo 2002
    • (39) 2. miejsce – Engelberg 2002
    • (40) 2. miejsce – Liberec 2003
    • (41) 2. miejsce – Sapporo 2003
    • (42) 2. miejsce – Willingen 2003
    • (43) 2. miejsce – Titisee-Neustadt 2003
    • (44) 3. miejsce – Trondheim 2004
    • (45) 3. miejsce – Trondheim 2004
    • (46) 1. miejsce – Tauplitz 2005
    • (47) 2. miejsce – Tauplitz 2005
    • (48) 2. miejsce – Planica 2005
    • (49) 3. miejsce – Planica 2005
  • Puchar Kontynentalny (klasyfikacja generalna):
    • 6. miejsce – sezon 1996/1997
    • 12. miejsce – sezon 2003/2004
    • 21. miejsce – sezon 1992/1993
  • FIS Grand Prix (klasyfikacja generalna):
    • 1. miejsce – 2002
    • 5. miejsce – 1999
    • 7. miejsce – 2000
    • 10. miejsce – 2001
    • 11. miejsce – 2004
    • 22. miejsce – 2006
    • 25. miejsce – 1995
    • 29. miejsce – 1996
    • 30. miejsce – 1997
    • 31. miejsce – 2003
    • 41. miejsce – 1998
    • 47. miejsce – 2005
    • 59. miejsce – 1994
    • 76. miejsce – 2007
  • FIS Grand Prix (konkursowe podia, chronologicznie):
    • (1) 1. miejsce – Courchevel 1999
    • (2) 1. miejsce – Sapporo 1999
    • (3) 1. miejsce – Hinterzarten 2000
    • (4) 1. miejsce – Courchevel 2001
    • (5) 1. miejsce – Hinterzarten 2002
    • (6) 1. miejsce – Hinterzarten 2002
    • (7) 1. miejsce – Courchevel 2002
    • (8) 1. miejsce – Lahti 2002
    • (9) 1. miejsce – Lahti 2002
    • (10) 3. miejsce – Innsbruck 2002
    • (11) 2. miejsce – Predazzo 2004
    • (12) 2. miejsce – Klingenthal 2006
  • Letni Puchar Kontynentalny (klasyfikacja generalna):
    • 4. miejsce – 2007
 

Osiągnięcia drużynowe:

  • Zimowe Igrzyska Olimpijskie:
    • 1. miejsce – Turyn / Pragelato 2006 (skocznia duża)
    • 3. miejsce – Nagano / Hakuba 1998 (skocznia duża)
  • Mistrzostwa Świata:
    • 1. miejsce – Oberstdorf 2005 (skocznia normalna)
    • 1. miejsce – Oberstdorf 2005 (skocznia duża)
    • 3. miejsce – Ramsau / Bischofshofen 1999 (skocznia duża)
  • Mistrzostwa Świata w lotach:
    • 3. miejsce – Planica 2004
  • Mistrzostwa Świata Juniorów:
    • 2. miejsce – Harrachov 1993
    • 3. miejsce – Breitenwang 1994
 

Kariera trenerska:

  • 2014 – 2018 – asystent trenera głównego kadry narodowej reprezentacji Austrii, Heinza Kuttina
  • 2018 – 2020 – trener kadry B reprezentacji Austrii
  • 2020 – … – trener główny kadry narodowej reprezentacji Austrii