Bischofshofen przywitało nas i skoczków prawdziwie zimową aurą. Na obiekcie im. Paula Ausserleitnera (HS-140) śniegu, a także podmuchów wiatru nie zabrakło. W pierwszej serii treningowej najlepszy okazał się Kamil Stoch (141,0 m), a druga runda padła łupem Andreasa Wellingera (142,5 m). Najdalej poszybował Markus Schiffner (144,5 m).
1. trening
Kamil Stoch potwierdził, że znajduje się w znakomitej dyspozycji – w pierwszym treningu w Bischofshofen poszybował aż 141 metrów i uzyskał zdecydowanie wyższą notę od najgroźniejszych rywali w batalii o triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Niestety podobnie jak w serii próbnej na Bergisel, tak i na Paul-Ausserleitner-Schanze przydarzyły mu się spore problemy przy lądowaniu na dalekiej odległości (przysiadł na nartach przy odjeździe). Tym razem mistrz olimpijski po swojej próbie trzymał się za kolano, jednak szybko okazało się, że najprawdopodobniej nic poważnego mu się nie stało.
Na drugiej pozycji w treningu uplasował się były lider Pucharu Świata, Domen Prevc (139,5 m / 13. belka), a czołową trójkę ze sporą stratą punktową do Polaka i Słoweńca uzupełnił Niemiec Andreas Wellinger (139,5 m / 17. belka). Bardzo solidnie spisał się także kolejny z polskich zawodników, Maciej Kot, który po skoku na 134 metry zajął czwartą lokatę. W gronie ścisłej czołówki zameldowali się ponadto: Rosjanin Denis Kornilov (136,0 m) i norweski lider TCS, Daniel Andre Tande (130,5 m). Czołową dziesiątkę stawki zamknął kolejny z podopiecznych trenera Horngachera - Dawid Kubacki (133,5 m).
W drugiej dziesiątce stawki wylądował Jan Ziobro (127,5 m / 24. miejsce), a jeszcze niżej uplasowali się: 36. Piotr Żyła (117,5 m) i 37. Stefan Hula (123,5 m).
2. trening
W drugiej rundzie treningowej także mogliśmy obejrzeć sporo imponujących skoków nie tylko w wykonaniu ścisłej pucharowej czołówki. Najdalej, bo aż 144,5 metra poszybował Austriak Markus Schiffner, który skorzystał z belki nr 13 oraz mocnego podmuchu wiatru pod narty (ponad 1,5 m/s). To odległość o 1,5 metra lepsza od oficjalnego rekordu należącego do Daiki Ito, jednak w związku z tym, że Schiffner osiągnął ją w treningu, o rekordzie mówić nie możemy. Do nieoficjalnego najlepszego rezultatu w Bischofshofen (145 metrów Schlierenzauera) zabrakło mu zaledwie pół metra.
Najlepszy w drugiej serii treningowej okazał się ostatecznie Niemiec Andreas Wellinger, który z 9. najazdu uzyskał 142,5 metra. Drugie miejsce zajął reprezentant Czech, Vojtech Stursa (140,5 m / 11. belka), a trzeci był Norweg Tom Hilde (142,0 m / 13. belka). Na czwartej pozycji uplasował się wspomniany Schiffner, a czołową szóstkę uzupełnili: Vincent Descombes Sevoie (137,5 m) oraz Anders Fannemel (139,5 m).
Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem okazał się Dawid Kubacki, który po skoku na 133 metry zajął 9. lokatę. Drugim z biało-czerwonych był Jan Ziobro, któremu skok na 132,5 metra dał 21. pozycję. Na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki serię ukończyli: Stefan Hula (133,0 m / 29. miejsce) oraz Piotr Żyła (121,0 m / 31. miejsce). Skacząc z najniższej belki (nr 9) oraz przy wietrze z tyłu skoczni nie poradził sobie Maciej Kot - uzyskał zaledwie 102 metry (52. miejsce). Po pierwszym treningu do hotelu udał się już Kamil Stoch, który postanowił odpocząć przed jutrzejszą batalią o Złotego Orła.
Pełne wyniki serii treningowych poniżej.
Początek kwalifikacji jest zaplanowany na godz. 17:00. Transmisję przeprowadzi stacja Eurosport 1. Tekstowa relacja LIVE trwa na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Kamil Stoch | POL | 15 | 141,0 m | 106.1 |
2 | Domen Prevc | SLO | 13 | 139,5 m | 105.3 |
3 | Andreas Wellinger | GER | 17 | 139,5 m | 94.5 |
4 | Maciej Kot | POL | 15 | 134,0 m | 94.3 |
5 | Denis Kornilov | RUS | 15 | 136,0 m | 91.5 |
6 | Daniel Andre Tande | NOR | 17 | 130,5 m | 91.1 |
7 | Anders Fannemel | NOR | 17 | 141,0 m | 90.9 |
8 | Stephan Leyhe | GER | 17 | 137,0 m | 89.3 |
9 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 15 | 130,5 m | 89.0 |
10 | Dawid Kubacki | POL | 15 | 133,5 m | 86.5 |
11 | Markus Eisenbichler | GER | 15 | 129,0 m | 86.0 |
12 | Noriaki Kasai | JPN | 17 | 137,5 m | 85.8 |
13 | Manuel Fettner | AUT | 15 | 129,5 m | 85.5 |
14 | Thomas Hofer | AUT | 22 | 138,0 m | 85.1 |
15 | Florian Altenburger | AUT | 17 | 135,5 m | 84.1 |
16 | Andreas Stjernen | NOR | 15 | 125,0 m | 83.4 |
17 | Robert Johansson | NOR | 17 | 127,5 m | 83.1 |
18 | Daiki Ito | JPN | 17 | 131,5 m | 83.0 |
19 | Peter Prevc | SLO | 15 | 124,0 m | 82.2 |
20 | William Rhoads | USA | 19 | 135,0 m | 81.0 |
21 | Richard Freitag | GER | 15 | 125,0 m | 79.5 |
22 | Tom Hilde | NOR | 15 | 127,0 m | 79.4 |
23 | Elias Tollinger | AUT | 17 | 133,5 m | 79.0 |
24 | Jan Ziobro | POL | 15 | 127,5 m | 77.2 |
25 | Antti Aalto | FIN | 19 | 130,5 m | 75.2 |
Evgeniy Klimov | RUS | 15 | 122,5 m | 75.2 | |
27 | Tomas Vancura | CZE | 17 | 129,5 m | 74.9 |
28 | Dimitry Vassiliev | RUS | 17 | 130,0 m | 74.2 |
29 | Vojtech Stursa | CZE | 17 | 125,0 m | 73.9 |
30 | Kevin Bickner | USA | 15 | 126,5 m | 73.6 |
31 | Halvor Egner Granerud | NOR | 17 | 128,0 m | 73.3 |
32 | Jurij Tepes | SLO | 17 | 124,0 m | 72.3 |
33 | Anze Semenic | SLO | 19 | 127,5 m | 72.0 |
34 | Taku Takeuchi | JPN | 15 | 121,5 m | 70.5 |
Kento Sakuyama | JPN | 15 | 123,0 m | 70.5 | |
36 | Piotr Żyła | POL | 15 | 117,5 m | 69.6 |
37 | Stefan Hula | POL | 17 | 123,5 m | 68.9 |
38 | Jarkko Maeaettae | FIN | 15 | 120,0 m | 68.4 |
39 | Markus Schiffner | AUT | 15 | 117,0 m | 67.7 |
40 | Jernej Damjan | SLO | 17 | 127,5 m | 67.0 |
41 | Michael Glasder | USA | 17 | 123,5 m | 62.4 |
42 | Cene Prevc | SLO | 15 | 115,5 m | 61.9 |
43 | Karl Geiger | GER | 15 | 117,0 m | 61.8 |
44 | Simon Ammann | SUI | 15 | 115,5 m | 60.6 |
45 | Philipp Aschenwald | AUT | 19 | 122,5 m | 60.5 |
46 | Janni Reisenauer | AUT | 19 | 122,5 m | 59.7 |
47 | Jan Matura | CZE | 17 | 120,0 m | 59.0 |
48 | Lukas Hlava | CZE | 15 | 113,0 m | 58.8 |
49 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 17 | 121,0 m | 58.2 |
50 | Jakub Janda | CZE | 17 | 119,5 m | 58.1 |
51 | Rok Justin | SLO | 19 | 120,0 m | 57.3 |
52 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 17 | 116,5 m | 50.8 |
53 | Hyin-Ki Kim | KOR | 17 | 118,0 m | 48.2 |
54 | Clemens Leitner | AUT | 22 | 116,5 m | 47.6 |
55 | Vladimir Zografski | BUL | 17 | 113,0 m | 47.0 |
56 | Roman Trofimov | RUS | 17 | 115,0 m | 45.9 |
57 | Markus Rupitsch | AUT | 22 | 114,5 m | 44.6 |
58 | Marat Zhaparov | KAZ | 17 | 113,5 m | 42.6 |
59 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 19 | 112,0 m | 41.7 |
60 | Heung-Chul Choi | KOR | 19 | 115,5 m | 39.9 |
61 | Roman Koudelka | CZE | 15 | 101,0 m | 34.6 |
62 | Martti Nomme | EST | 19 | 94,0 m | 3.7 |
DNS | Maximilian Steiner | AUT | - | - | - |
DNS | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | - | - | - |
DNS | Michael Hayboeck | AUT | - | - | - |
DNS | Andreas Kofler | AUT | - | - | - |
DNS | Stefan Kraft | AUT | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Andreas Wellinger | GER | 9 | 142,5 m | 96.6 |
2 | Vojtech Stursa | CZE | 11 | 140,5 m | 88.1 |
3 | Tom Hilde | NOR | 13 | 142,0 m | 86.0 |
4 | Markus Schiffner | AUT | 13 | 144,5 m | 85.3 |
5 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 9 | 137,5 m | 85.0 |
6 | Anders Fannemel | NOR | 11 | 139,5 m | 83.8 |
7 | Stephan Leyhe | GER | 11 | 139,0 m | 82.5 |
8 | Daniel Andre Tande | NOR | 9 | 131,0 m | 79.0 |
9 | Dawid Kubacki | POL | 9 | 133,0 m | 78.3 |
10 | Karl Geiger | GER | 9 | 127,5 m | 77.0 |
11 | Peter Prev | SLO | 9 | 131,5 m | 76.2 |
12 | Jurij Tepes | SLO | 11 | 135,5 m | 75.9 |
13 | Daiki Ito | JPN | 11 | 136,0 m | 75.5 |
14 | Markus Eisenbichler | GER | 9 | 126,0 m | 74.8 |
Simon Ammann | SUI | 11 | 133,0 m | 74.8 | |
16 | Elias Tollinger | AUT | 15 | 135,5 m | 73.2 |
Robert Johansson | NOR | 11 | 132,5 m | 73.2 | |
18 | Jakub Janda | CZE | 11 | 125,5 m | 73.0 |
19 | Taku Takeuchi | JPN | 11 | 127,5 m | 72.2 |
20 | Halvor Egner Granerud | NOR | 15 | 140,0 m | 71.6 |
21 | Jarkko Maeaettae | FIN | 13 | 131,5 m | 70.6 |
Jan Ziobro | POL | 13 | 132,5 m | 70.6 | |
23 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 11 | 128,0 m | 69.6 |
24 | Antti Aalto | FIN | 15 | 132,0 m | 69.5 |
25 | Florian Altenburger | AUT | 13 | 134,5 m | 67.7 |
26 | Vladimir Zografski | BUL | 15 | 133,5 m | 67.5 |
27 | Dimitry Vassiliev | RUS | 15 | 131,5 m | 67.1 |
28 | Tomas Vancura | CZE | 15 | 131,5 m | 65.6 |
29 | Stefan Hula | POL | 11 | 133,0 m | 64.8 |
30 | Lukas Hlava | CZE | 13 | 128,5 m | 63.8 |
31 | Piotr Żyła | POL | 9 | 121,0 m | 63.6 |
32 | Kevin Bickner | USA | 13 | 132,5 m | 62.9 |
33 | Anze Semenic | SLO | 15 | 129,0 m | 62.4 |
34 | Kento Sakuyama | JPN | 13 | 127,5 m | 59.7 |
35 | Denis Kornilov | RUS | 13 | 123,5 m | 59.5 |
36 | William Rhoads | USA | 15 | 127,0 m | 59.1 |
37 | Stefan Kraft | AUT | 9 | 119,0 m | 59.0 |
38 | Cene Prevc | SLO | 11 | 119,0 m | 58.1 |
39 | Jernej Damjan | SLO | 15 | 126,0 m | 57.3 |
40 | Richard Freitag | GER | 9 | 116,5 m | 56.5 |
41 | Domen Prevc | SLO | 9 | 116,0 m | 54.6 |
42 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 15 | 123,5 m | 54.1 |
43 | Thoma Hofer | AUT | 15 | 123,0 m | 53.5 |
44 | Andreas Stjernen | NOR | 9 | 113,5 m | 53.2 |
45 | Evgeniy Klimov | RUS | 9 | 114,5 m | 52.2 |
46 | Roman Trofimov | RUS | 15 | 122,5 m | 51.8 |
47 | Hyun-Ki Kim | KOR | 15 | 123,0 m | 50.1 |
48 | Jan Matura | CZE | 15 | 120,5 m | 49.1 |
49 | Michale Glasder | USA | 15 | 119,0 m | 44.8 |
50 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 15 | 117,5 m | 44.3 |
51 | Noriaki Kasai | JPN | 11 | 111,5 m | 42.8 |
52 | Roman Koudelka | CZE | 11 | 112,0 m | 42.5 |
Maciej Kot | POL | 9 | 102,0 m | 42.5 | |
54 | Philipp Aschenwald | AUT | 15 | 111,0 m | 39.2 |
55 | Rok Justin | SLO | 15 | 112,0 m | 37.6 |
56 | Janni Reisenauer | AUT | 15 | 111,5 m | 37.3 |
57 | Heung-Chul Choi | KOR | 15 | 113,5 m | 36.7 |
58 | Manuel Fettner | AUT | 9 | 102,5 m | 34.6 |
59 | Markus Rupitsch | AUT | 15 | 108,0 m | 29.9 |
60 | Clemens Leitner | AUT | 15 | 101,5 m | 29.5 |
61 | Martti Nomme | EST | 15 | 101,5 m | 17.1 |
62 | Marat Zhaparov | KAZ | 15 | 95,0 m | 5.4 |
63 | Konstantin Sokolenko | KAZ | 15 | 93,5 m | 2.9 |
DNS | Michael Hayboeck | AUT | - | - | - |
DNS | Andreas Kofler | AUT | - | - | - |
DNS | Maximilian Steiner | AUT | |||
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - |
informacja własna