PŚ Pań Lillehammer: Kwalifikacje dla Takanashi, mamy Polkę w konkursie!

Japonka Sara Takanashi wygrała pierwsze w sezonie 2018/2019 kwalifikacje do pucharowych zmagań na normalnej skoczni HS-98 w norweskim Lillehammer. Po raz pierwszy w karierze awans do konkursu głównego wywalczyła 17-letnia reprezentantka Polski, Anna Twardosz. Tym samym biało-czerwone brawy powrócą do żeńskich zawodów Pucharu Świata po prawie 3-letniej przerwie.

W rundzie kwalifikacyjnej na Lysgaardsbakken HS-98 (K-90) zawodniczki zmagały się z bardzo zmiennym wiatrem, który raz wiał pod narty, a raz spychał zawodniczki do zeskoku. Najlepiej w całej stawce poradziła sobie trzecia zawodniczka minionego sezonu i jednocześnie czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, Sara Takanashi. 55-krotna triumfatorka zawodów Pucharu Świata z pewnością pragnie wrócić na narciarski szczyt i udowodniła to kwalifikacyjną próbą na odległość 96 metrów. Japonka o 15,2 punktu wyprzedziła drugą w stawce, skaczącą z wyższego najazdu Rosjankę Sofię Tikhonovą (95,0 m). Tuż za mistrzynią świata juniorek z 2015 roku uplasowała się powracająca do wysokiej formy sprzed kilku lat Austriaczka Eva Pinkelnig (97,0 m), która była jednocześnie autorką najdłuższego skoku kwalifikacji.

Na czwartej pozycji wylądowała Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (89,5 m), której występ w kwalifikacjach jeszcze dzisiaj stał pod znakiem zapytania. 35-letnia doświadczona skoczkini przed dwoma dniami miała w Lillehammer groźny upadek, jednak mimo bólu dostała zielone światło od lekarzy i postanowiła wziąć udział w zmaganiach. Ex aequo z Austriaczką czwarte miejsce zajęła kolejna z reprezentantek Sbornej, Lidiia Iakovleva (90,5 m). Czołową szóstkę uzupełniła dominatorka z zeszłego sezonu, Norweżka Maren Lundby.

Startujące w Norwegii Polki już w treningach udowodniły, że stać je na walkę o konkursowy awans. Sztuka ta udała się po raz pierwszy w narciarskiej przygodzie Annie Twardosz (82,5 m / 33. miejsce), dla której były to piąte kwalifikacje w karierze, w których wzięła udział. Tym samym już jutro po prawie trzech latach przerwy, polska skoczkini wystartuje w zawodach Pucharu Świata. Ostatnio dokonała tego Kinga Rajda, która 30 stycznia 2016 roku zajęła 30. miejsce w niemieckim Oberstdorfie. Tym razem podopieczna trenera Sławomira Hankusa nawet nie zdołała oddać kwalifikacyjnego skoku – wcześniej została zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon, podobnie jak aż 8 innych zawodniczek (w tym zwyciężczyni jednego z treningów, Thea Sofie Kleven z Norwegii). Dodajmy, że rywalizację już na etapie kwalifikacji zakończyła także trzecia z naszych reprezentantek, Kamila Karpiel, która po skoku na 71 metrów zajęła 45. miejsce, nie mieszcząc się w premiowanej awansem „czterdziestce”.

Początek jutrzejszego konkursu na normalnej skoczni w Lillehammer już o godz. 17:30. Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.