Przed nami drugi weekend z Pucharem Świata w sezonie 2013/2014. Tym razem skoczkowie będą rywalizować w miejscu, gdzie na początku wielu minionych zim rozpoczynali pucharowe zmagania – w fińskim Kuusamo (Rukatunturi K-120 / HS-142). Przedstawiamy program tych zawodów, listę startową treningów i kwalifikacji, a także drugi etap konkursu „Typuj skoki ze SkokiPolska.pl”.
Program PŚ w Kuusamo (+ relacje, transmisje):
- 28 listopada 2013 (czwartek):
- 17:00 – oficjalne treningi (2 serie) (odwołane)
- 19:00 – kwalifikacje (Eurosport) (odwołane)
- 29 listopada 2013 (piątek):
- 13:00 – oficjalny trening
- 14:00 – kwalifikacje (Eurosport)
- 16:00 – KONKURS INDYWIDUALNY (TVP1, Eurosport)
- 30 listopada 2013 (sobota):
- 15:30 – kwalifikacje (Eurosport)
- 17:00 – KONKURS INDYWIDUALNY (TVP1, Eurosport)
Relacje będą dostępne także na portalach berkutschi.com oraz fis-ski.com.
Lista startowa treningów i kwalifikacji:
BIB |
Zawodnik |
Kraj |
1. |
Sami Heiskanen |
FIN |
2. |
Sebastian Klinga |
FIN |
3. |
Santeri Ylitapio |
FIN |
4. |
Jarkko Maeaettae |
FIN |
5. |
Anssi Koivuranta |
FIN |
6. |
Olli Muotka |
FIN |
7. |
Davide Bresadola |
ITA |
8. |
Fredrik Bjerkeengen |
NOR |
9. |
Lauri Asikainen |
FIN |
10. |
Dusty Korek |
CAN |
11. |
Tomaz Naglic |
SLO |
12. |
Andreas Stjernen |
NOR |
13. |
Roberto Dellasega |
ITA |
14. |
Andreas Wank |
GER |
15. |
Jaka Hvala |
SLO |
16. |
Alexey Romashov |
RUS |
17. |
Nicholas Fairall |
USA |
18. |
Stefan Hula |
POL |
19. |
Gregor Schlierenzauer |
AUT |
20. |
Nico Polychronidis |
GRE |
21. |
Marat Zhaparov |
KAZ |
22. |
Jernej Damjan |
SLO |
23. |
Vladimir Zografski |
BUL |
24. |
Siim-Tanel Sammelselg |
EST |
25. |
Cestmir Kozisek |
CZE |
26. |
Daiki Ito |
JPN |
27. |
Carl Nordin |
SWE |
28. |
Ronan Lamy Chappuis |
FRA |
29. |
Alexey Pchelnitsev |
KAZ |
30. |
Chil-ku Kang |
KOR |
31. |
Martin Cikl |
CZE |
32. |
Matjaz Pungertar |
SLO |
33. |
Vincent Descombes Sevoie |
FRA |
34. |
Heung-Chul Choi |
KOR |
35. |
Robert Johansson |
NOR |
36. |
Pascal Kaelin |
SUI |
37. |
Mackenzie Boyd-Clowes |
CAN |
38. |
Andreas Kofler |
AUT |
39. |
Nicholas Alexander |
USA |
40. |
Rune Velta |
NOR |
41. |
Lukas Hlava |
CZE |
42. |
Maximilian Mechler |
GER |
43. |
Kamil Stoch |
POL |
44. |
Jan Matura |
CZE |
45. |
Ilmir Hazetdinov |
RUS |
46. |
Antonin Hajek |
CZE |
47. |
Michael Neumayer |
GER |
48. |
Anders Fannemel |
NOR |
49. |
Severin Freund |
GER |
50. |
Noriaki Kasai |
JPN |
51. |
Reruhi Shimizu |
JPN |
52. |
Karl Geiger |
GER |
53. |
Denis Kornilov |
RUS |
54. |
Robert Kranjec |
SLO |
55. |
Dawid Kubacki |
POL |
56. |
Peter Prevc |
SLO |
57. |
Janne Happonen |
FIN |
58. |
Dimitry Vassiliev |
RUS |
59. |
Wolfgang Loitzl |
AUT |
60. |
Yuta Watase |
JPN |
61. |
Janne Ahonen |
FIN |
62. |
Thomas Morgenstern |
AUT |
63. |
Stefan Kraft |
AUT |
64. |
Ole Marius Ingvaldsen |
NOR |
65. |
Jakub Janda |
CZE |
66. |
Manuel Fettner |
AUT |
67. |
Gregor Deschwanden |
SUI |
68. |
Jan Ziobro |
POL |
69. |
Marinus Kraus |
GER |
70. |
Simon Ammann |
SUI |
71. |
Maciej Kot |
POL |
72. |
Piotr Żyła |
POL |
73. |
Taku Takeuchi |
JPN |
74. |
Jurij Tepes |
SLO |
75. |
Andreas Wellinger |
GER |
76. |
Krzysztof Biegun |
POL |
Zawody w Kuusamo to już niemal tradycja początka zimy. Tym razem jest to jednak drugi pucharowy przystanek w sezonie. Od 2002 roku regularnie rozgrywane są tam konkursy PŚ. Przypomnijmy, że oficjalnym rekordzistą obiektu jest Gregor Schlierenzauer, który podczas klonkursu PŚ w 2007 roku poszybował tam na odległość 147 metrów. Na Rukatunturi da się jednak polecieć dalej - w treningu przed PŚ w 2010 roku Ville Larinto oddał skok na 150,5 metra.
Przedstawiamy podia konkursów indywidualnych PŚ z minionych lat:
Data |
1. miejsce |
2. miejsce |
3. miejsce |
29.11.2002 |
P. Peterka |
A. Małysz |
J. Ahonen |
30.11.2002 |
A. Widhoelzl |
J. Ahonen |
P. Peterka |
28.11.2003 |
M. Hautamaeki |
A. Małysz |
V-M. Lindstroem |
30.11.2003 |
S. Pettersen |
A. Małysz |
V-M. Lindstroem |
27.11.2004 |
J. Ahonen |
A. Herr |
M. Hoellwarth |
28.11.2004 |
J. Ahonen |
T. Morgenstern |
J. Janda |
26.11.2005 |
J. Janda |
J. Ahonen |
R. Kranjec |
26.11.2005 |
R. Kranjec |
J. Ahonen |
M. Uhrmann |
24.11.2006 |
A. Lappi |
S. Ammann |
A. Jacobsen |
25.11.2006 |
konkurs odwołany |
||
01.12.2007 |
T. Morgenstern |
B.E. Romoeren |
T. Hilde |
29.11.2008 |
S. Ammann |
W. Loitzl |
G. Schlierenzauer |
28.11.2009 |
B.E. Romoeren |
P. Bodmer |
W. Loitzl |
28.11.2010 |
A. Kofler |
T. Morgenstern |
S. Ammann |
27.11.2011 |
A. Kofler |
G. Schlierenzauer |
T. Morgenstern |
01.12.2012 |
S. Freund |
D. Vassiliev |
S. Ammann |
Zapraszamy Was też do typowania podium w obu konkursach w zabawie "Typuj skoki ze SkokiPolska.pl".
informacja własna