W dniach 18-19 września na obiekcie HS-77 w Szczyrku, wchodzącego w skład kompleksu Skalite, odbędą się pierwsze w tym sezonie zawody z cyklu FIS Carpathian Cup. W zawodach wezmą udział zawodniczki i zawodnicy z krajów, na których terenie znajdują się Karpaty, a także z państw sąsiadujących.
FIS Carpathian Cup (Puchar Karpat), to cykl zawodów dla młodych zawodników z krajów mających dostęp do Karpat, a także krajów z nimi sąsiadujących, który do kalendarza FIS zawitał w sezonie 2013/14. Ma on stanowić alternatywę dla zawodów Alpen Cup (Puchar Alp). Pierwsze zawody tego cyklu odbyły się we wrześniu 2013 r., właśnie w Szczyrku, a kolejne w lutym 2014 r. w rumuńskim Rasnovie.
W minionym sezonie w zawodach Carpathian Cup brali udział zawodnicy z krajów takich jak: Bułgaria, Czechy, Kazachstan, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Turcja, Ukraina i Węgry. Każde z tych państw w danym konkursie może wystawić maksymalnie 15 swoich zawodników (plus kwota krajowa, czyli 5 osób), których górna granica wiekowa to 20 lat.
W tegorocznych zawodach w Szczyrku wezmą udział m.in. dwaj reprezentanci kadry juniorskiej – Dawid Jarząbek i Paweł Gut oraz trzy polskie skoczkinie mające za sobą niedawne starty w zawodach FIS Cup – Joanna Szwab, Kinga Rajda i Anna Twardosz.
Program zawodów (skocznia K-70 / HS-77):
17 września 2014 r. (środa):
- 20:00 – odprawa kierowników ekip
18 września 2014 r. (czwartek):
- 9:00 – oficjalny trening kobiet
- 10:00 – oficjalny trening mężczyzn
- 13:00 – konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn (serie naprzemiennie)
19 września 2014 r. (piątek):
- 8:30 – seria próbna K / seria próbna M
- 10:00 – konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn (serie naprzemiennie)
Skład polskiej drużyny żeńskiej (11 skoczkiń):
- Paulina Cieślar,
- Marcelina Herzyk,
- Kamila Karpiel,
- Joanna Kil,
- Monika Luber,
- Katarzyna Pałasz,
- Róża Pawlikowska,
- Kinga Rajda,
- Joanna Szwab,
- Anna Twardosz,
- Dominika Zawada
Skład polskiej drużyny męskiej (23 skoczków):
- Łukasz Bukowski,
- Paweł Chyc,
- Bartosz Czyż,
- Mateusz Dyrcz,
- Paweł Gut,
- Patryk Hutyra,
- Dawid Jarząbek,
- Dominik Kastelik,
- Krystian Kołodziej,
- Kacper Konior,
- Dawid Krupa,
- Piotr Kudzia,
- Szymon Łokaj,
- Daniel Mąka,
- Michał Milczanowski,
- Andrzej Pałasz,
- Tomasz Pilch,
- Damian Skupień,
- Mateusz Staszel,
- Paweł Twardosz,
- Tymoteusz Urbaś,
- Artur Wacławiak,
- Paweł Wąsek.
W każdym z konkursów wystąpi 20 skoczków, w zależności od ich dyspozycji w danym dniu.
Podczas ubiegłorocznych wrześniowych zawodów w Szczyrku wystartowało 10 zawodniczek z Polski i Rumunii. Dwukrotnie triumfowała Magdalena Pałasz (wyniki 1. konkursu kobiet >>>, wyniki 2. konkursu kobiet >>>). W męskiej kategorii wystartowało natomiast 36 zawodników, którzy reprezentowali Czechy, Polskę, Rumunię i Słowację. Konkursy zdominowali Polacy, a na najwyższym stopniu podium stawali Mateusz Kojzar i Szymon Szostok (wyniki 1. konkursu mężczyzn >>>, wyniki 2. konkursu mężczyzn >>>).
W lutowym finale cyklu w Rasnovie triumfowali natomiast Stefan Blega, Diana Trambitas i Carina Militaru (wyniki >>>).
Źródło: pzn.pl / informacja własna