Kuusamo 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki

'Rukatunturi' koło Kuusamo (fot. Julia Piątkowska)Najlepsi skoczkowie świata, czwartkowymi kwalifikacjami zainaugurowali kolejny sezon walki o Kryształową Kulę. Konkursy rozegrane w Ruce nieopodal Kuusamo, przyniosły pierwsze rozstrzygnięcia i pierwsze zimowe, sportowe emocje. W statystycznym skrócie i podsumowaniu zobaczmy, co ważnego przyniósł pierwszy weekend z Pucharem Świata.

 
'Rukatunturi' koło Kuusamo (fot. Julia Piątkowska)
‚Rukatunturi’ koło Kuusamo (fot. Julia Piątkowska)

Czwartkowe kwalifikacje rozpoczęły to, na co kibice skoków na całym świecie czekali najbardziej – kolejny, 38. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Inauguracja tego elitarnego cyklu zmagań najlepszych lotników świata, po trzech latach przerwy powróciła do zazwyczaj wietrznego ośrodka narciarskiego w Kraju Świętego Mikołaja.

Dwa konkursy indywidualne zaplanowane w dniach 25-26 listopada, były zawodami numer 25 i 26 w historiizmagań najlepszych zawodników świata w Kuusamo. Co więcej, inauguracyjna rywalizacja na Rukatunturi (K-120 / HS-142) była jubileuszowymi, 900. zawodami w całym pucharowym cyklu.

Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Podczas weekendu w Kuusamo dwukrotnie bez przeszkód udało się rozegrać dwie serie konkursowe. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, które panują na obiekcie znajdującym się w mroźnej Finlandii, zawody w pełnym wymiarze kibice mogli oglądać po raz 18. i 19. w historii. Pierwsze problemy związane z wiatrem pojawiły się dopiero przy 110 próbie oddania skoku w tym sezonie, kiedy to z belki został cofnięty Słoweniec Jurij Tepes.

Piątkowe zmagania dostarczyły wielu emocji, a wiatr, który w ubiegłym sezonie był zmorą organizatorów, tym razem pozwolił na bezpieczne oddawanie dalekich skoków. Awansu do drugiej rundy nie gwarantowały nawet skoki powyżej punktu konstrukcyjnego Rukatunturi, a jedynymi zawodnikami, którzy nie przekroczyli granicy 130. metra i wystąpili w finałowej serii byli Czech Roman Koudelka oraz wspomniany wcześniej Tepes.

Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

W konkursie, który rozpoczynał sezon Pucharu Świata 2016/2017 zwyciężył Domen Prevc. Podopieczny Gorana Janusa nawiązał tym wyczynem do swoich bardziej utytułowanych rodaków,  w przeszłości wygrywających zawody w Kuusamo – Primoza Peterki (1996 i 2002 r.) i Roberta Kranjca (2005 r.). Najmłodszy z trójki słoweńskich braci został także drugim najmłodszym zawodnikiem, który triumfował na starcie tych elitarnych zmagań. 17-letniego Słoweńca wyprzedza tylko Fin Toni Nieminen, który wygrał konkurs w Thunder Bay w 1991 roku, mając 16 lat.

Vincent Descombes Sevoie (fot. Stefan Piwowar)
Vincent Descombes Sevoie (fot. Stefan Piwowar)

W sobotę na najwyższym stopniu podium po raz 22. w karierze uplasował się Severin Freund. Dzięki temu triumfowi Niemiec samodzielnie plasuje się na 10. lokacie w tabeli pucharowych zwycięzców.

Na uwagę podczas inauguracyjnego weekendu nowego sezonu zasługuje także Vincent Descombes Sevoie. 32-letni Francuz w piątek został pierwszym, od czasów Nicolasa Dessuma, reprezentantem Trójkolorowych z pewną kwalifikacją do konkursu głównego, a w sobotę uzyskał swój życiowy rezultat w kończąc zmagania w konkursie Pucharu Świata na 5. miejscu. „Życiówkę” ustanowił także Rosjanin Evgeniy Klimov, sklasyfikowany w drugim dniu zmagań na 12. pozycji.

Adam Małysz (fot. Kata Deak)
Adam Małysz (fot. Kata Deak)

Podczas sobotniego konkursu, polscy kibice mocno ściskali kciuki za Macieja Kota, który miał szanse na pierwsze pucharowe podium w swojej karierze. Ostatecznie skoczek reprezentujący AZS Zakopane, stracił trzecie miejsce zajmowane po pierwszej serii i zakończył zmagania na 8. pozycji. Tym samym ostatnim i jedynym biało-czerwonym, który stanął na podium w Ruce pozostaje Adam Małysz. „Orłowi z Wisły” sztuka ta udała się w 2002 i dwukrotnie 2003 roku.

Na koniec nieco mniej pozytywne informacje. Podczas pucharowego weekendu w Finlandii doszło do czterech przypadków złamania narciarskich przepisów. Zdyskwalifikowani zostali: William Rhoads (Stany Zjednoczone), Joachim Hauer (Norwegia), Joshua Maurer (Kanada), Taku Takeuchi (Japonia).

 

Oskar Szechnicki,
informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram