Constantin Schmid (fot. Magdalena Janeczko)Zwycięstwem świetnie dysponowanego młodego Niemca, Constantina Schmita zakończył się przedostatni konkurs tegorocznej odsłony PK. Również Austriak, Clemens Aigner może zaliczyć sobotni występ do udanych, bowiem uzyskanym wynikiem przypięczętował swój ostateczny triumf w całym cyklu. Najlepszy z Polaków, Paweł Wąsek, ukończył zmagania na 10. miejscu.

 

Pierwszy trening dla Altenburgera, drugi dla Kornilova

Przedostatnie w tym sezonie zmagania z cyklu Pucharu Kontynentalnego rozegrano na skoczni w Czajkowskim (HS-106). Pierwotnie rywalizacja miała odbyć się na większym obiekcie (HS-140), jednak z powodu porywistych podmuchów wiatru zdecydowano się przenieść zawody na mniejszą skocznię.

Pierwszy trening należał do Floriana Altenburgera, który w swoFlorian Altenburger, fot. Julia Piątkowskajej próbie uzyskał odległość 102,5 metra. Drugi wynik oglądaliśmy w wykonaniu lidera obecnej odsłony Pucharu Kontynentalnego, Clemensa Aignera, który wylądował na 98. metrze. Metr bliżej wylądował trzeci skoczek serii treningowej – doświadczony Miran Zupancic (97 m). Czwarty i piąty rezultat należały do (kolejno): Zigi Jelara (94,5 m) i Alexandra Sardyko (94,5 m). Najlepszy z „biało-czerwonych”, Jakub Wolny uplasował się na 8. miejscu (87,5 m). Pozostali Polacy uzyskali następujące odległości: Aleksander Zniszczoł (18. / 90 m), Stanisław Biela (23. / 88 m), Paweł Wąsek (35. / 85,5 m).

W drugiej serii treningowej najlepiej spisał się reprezentant gospodarzy, Denis Kornilov (98,5 metra). Z drugim rezultatem został sklasyfikowany Aigner (100 m), zDenis Kornilovaś trzeci wynik należał do kolejnego Rosjanina, Ilmira Hazetdinowa (101,5 m). Dyspozycją na miarę czwartego rezultatu popisał się Jaka Hvala (95 m). Tuż za nim, z piątym wynikiem uplasował się jego rodak, Miran Zupancic (95 m). Zwycięzca tegorocznego FIS Cup, Paweł Wąsek po oddaniu próby o długości 100 metrów wskoczył na 6. miejsce, co było jednocześnie najlepszym wynikiem w polskiej ekipie. Dwa oczka niżej uplasował się Stanisław Biela (94,5 m). Pozostali Polacy zakończyli trening z wynikami w drugiej dziesiątce: Aleksander Zniszczoł (17. / 90,5 m), Jakub Wolny (18. / 94 m).

 

Janda liderem po pierwszej serii

Pierwszą serię konkursową wygrał jeden z najlepszych czeskich skocJakub Jandazków ostatnich lat, Jakub Janda (101,5 m). Za nim uplasował się Niemiec, Tim Fuchs (105 m), natomiast na trzecim stopniu wirtualnego podium stanął 24-letni Clemens Aigner (100,5 m). Czwarty wynik należał do będącego od kilku tygodni w wysokiej formie Niemca, Constantina Schmida. Na 5. pozycji pierwszą rundę konkursową zakończył Jaka Hvala (97 m). Podobnie jak w drugim treningu, najlepszym Polakiem okazał się 17-letni Paweł Wąsek, który uzyskał 8. rezultat dzięki skokowi o długości 99,5 metra.

Gorzej poszło pozostałym podopiecznym Macieja Maciusiaka: Jakub Wolny uzyskał dopiero 24. miejsce po skoku na 93. metr,  29. był Aleksander Zniszczoł (95,5 m). Obaj panowie uzyskali przepustkę do finału. Swój udział w przedostatnim konkursie PK tej zimy na pierwszej serii  zakończył Stanisław Biela, któremu do awansu zabrakło zaledwie 1,7 punktu (32. miejsce / 94 m).

 

Schmid triumfuje w Rosji, Aigner wygrywawa PK!

W drugiej serii awans o trzy lokaty zaliczył Schmid, który w finale przeskoczClemens Aigner, fot. Magdalena Janeczkoył obiekt w Czajkowkim lądując na 107. metrze. Tym samym Niemiec zapisał się w historii jako nowy rekordzista skoczni. Prowadzenia nie zdołał utrzymać Janda, który ostatecznie ukończył rywalizację na drugim miejscu (102,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Aigner (101,5 m), który tym wynikiem przypieczętował wygraną w tegorocznym cyklu PK. Czołową piątkę uzupełnili Rosjanie: Hazetdinow (4. miejsce / 102 m) i Wasiljew (5. miejsce / 106 m).

W pierwszej dziesiątce uplasował się najlepszy reprezentant Polski, Wąsek (10. miejsce / 98,5 m). Na 20. miejscu został sklasyfikowany Wolny (99 m), a na 29. – Zniszczoł (89 m).

Pełne wyniki konkursu >>> 

 

Trzecie miejsce podczas sobotnich zmagań w Rosji zapewniło Clemensowi Aignerowi triumf w całym cyklu PK w sezonie 2016/2017. Do tej pory Austriak uzbierał 1091 punktów. Na drugim i trzecim miejscu klasyfikacji ogólnej znajdują się dwaj reprezentanci Słowenii: Miran Zupancic (886 pkt.) i Nejc Dezman (862 pkt.). Klemens Murańka jako najlepszy „biało-czerwony” zajmuje 13. pozycję.

Klasyfikacja generalna PK 2016/2017 >>>

 

Ostatni konkurs tegorocznej odsłony PK, po którym triumf Aignera stanie się faktem, odbędzie się już jutro.

 

Program zawodów

  • 19.03.2017 r. (niedziela, czas polski):
    • 8:00 – Seria próbna
    • 9:00 – Pierwsza seria konkursowa

 

Źródło: informacja własna

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram