Oceane Paillard (fot. Klaus Purucker)Miniony weekend dla młodych skoczkiń i skoczków z regionu Alp upłynął pod znakiem zawodów zaliczanych do klasyfikacji generalnej Alpen Cup. Zawodnicy i zawodniczki, którzy nie ukończyli 20. roku życia, rywalizowali na normalnym obiekcie w Predazzo. W sobotę i niedzielę bezkonkurencyjni okazali się Justin Lisso, Luca Roth oraz Oceane Paillard.

 

Areną zmagań zawodników i zawodniczek z krajów alpejskich był kompleks skoczni Trampolino dal Ben, na którym w przeszłości trzykrotnie rozgrywano zawody mistrzostw świata. Konkursy na normalnym obiekcie (K-95 / HS-106) zakończyły letnie zmagania zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Alp. Zobaczmy jak przebiegała rywalizacja w dolinie Val di Fiemme.

 

Paillard i Lisso najlepsi w pierwszego dnia

Kompleks skoczni w Predazzo (obiekt HS-106 po lewej), fot. Frederik Clasen
Kompleks skoczni w Predazzo (obiekt HS-106 po lewej), fot. Frederik Clasen

W sobotni poranek na kompleksie skoczni Trampolino dal Ben rywalizowały panie. Najlepszą zawodniczką z całej, 29-osobowej, stawki okazała się reprezentantka Francji Oceane Paillard. Niespełna 17-letnia skoczkini nie dała większych szans swoim rywalkom i osiągając 96 metrów w pierwszej oraz 101 metrów w drugiej serii, z notą łączną w wysokości 237,5 punktu, odniosła pewne zwycięstwo. Drugie miejsce podczas sobotniego konkursu zajęła przedstawicielka gospodarzy Lara Malsiner, która w swoich próbach uzyskała 98 i 99 metrów. Młodsza siostra mistrzyni świata juniorów, Manueli, w końcowym rozrachunku straciła do triumfatorki sześć „oczek”. Skład podium uzupełniła kolejna z Trójkolorowych – Josephine Pagnier. Młoda Francuzka po skoku na odległość 88,5 metra w pierwszej rundzie zawodów, w finale wylądowała na 93 metrze, co w połączeniu ze wszystkimi składowymi dało notę łączną wynoszącą 207,5 punktu.  

Miejsca w czołowej „szóstce” podzieliły między siebie skoczkinie zza naszej zachodniej granicy, a także jedna Słowenka. Czwartą lokatę zajęła Selina Freitag (88,5 / 94,0), piąta była Josephin Laue (91,0 / 88,5 m), a szósta Jerneja Repinc Zupancic (89,0 / 91,5 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

Justin Lisso (fot. Julia Piątkowska)
Justin Lisso (fot. Julia Piątkowska)

Wieczorem do rywalizacji o punkty przystąpiło 62 juniorów. Najlepiej z całej stawki spisał się reprezentant Niemiec Justin Lisso, który nie dał swoim rywalom najmniejszych szans. Skoczek zza naszej zachodniej granicy w obu seriach poszybował najdalej, uzyskując 101 oraz 105 metrów, co w końcowym rozrachunku złożyło się na notę łączną w wysokości 265,5 punktu. Wyższość 17-latka, broniącego barw WSV Schmiedefeld, musiał uznać Jonathan Learoyd. Francuz, który w pierwszej serii zmagań osiągnął 101 metrów, w finale wylądował na linii wyznaczającej 100 metr i musiał zadowolić się drugim miejscem, tracąc do lidera aż 13,5 punktu. Sobotni konkurs na podium zakończyli także Słoweniec Jan Kus (98,5 / 100,0 m) i Austriak Clemens Leitner (100,5 / 98,5 m), którzy za swoje próby otrzymali notę łączną wynoszącą 245,5 punktu.

W ścisłej czołówce zameldowali się ponadto: drugi z reprezentantów Niemiec, Luca Roth (100,0 / 98,0 m) oraz Szwajcar Dominik Peter (96,0 / 99,5 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Kolejny triumf Paillard, niemiecki dublet

Lara Malsiner (fot. Julia Piątkowska)
Lara Malsiner (fot. Julia Piątkowska)

Podczas niedzielnej rywalizacji pań, podobnie jak dzień wcześniej, triumfowała broniąca barw Trójkolorowych Oceane Paillard. Zwycięstwo reprezentantce Francji zapewniły skoki na odległość 97 oraz 100 metrów, za które uzyskała notę w wysokości 234 punktów. Kolejny raz powody do zadowolenia, za sprawą Lary Malsiner, mieli gospodarze zawodów. Młodsza z utalentowanych sióstr zajęła drugą lokatę, uzyskując 97 metrów w pierwszej serii, a w finałowej batalii wylądowała 50 cm za granicą 101 metra. Do dominatorki całego weekendu zmagań Włoszka straciła zaledwie 0,5 punktu. Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło w udziale Selinie Freitag. Siostra znanego z występów w Pucharze Świata Richarda Freitaga w swoich próbach osiągnęła 93,5 oraz 94 metry, za które otrzymała notę łączną w wysokości 217 „oczek”.

Miejsca w czołowej szóstce zajęły również kolejne reprezentantki Niemiec, Josephin Laue (89,5 / 96,0 m) i Alexandra Seifert (90,0 / 95,5 m), a także następna zawodniczka z Francji, Josephine Pagnier (91,0 / 90,5 m)

Pełne wyniki konkursu >>>

Luca Roth (fot. Magdalena Janeczko)
Luca Roth (fot. Magdalena Janeczko)

Rywalizację panów zdominowali reprezentanci Niemiec – Justin Lisso i Luca Roth. Triumfator sobotnich zmagań po skoku na odległość 100 metrów zajmował dopiero szóstą pozycję na półmetku zawodów. W finałowej rundzie osiągnął dokładnie taką samą odległość, co z notą łączną w wysokości 245,5 punktu pozwoliło mu jednak na ponowne świętowanie wygranej. Radość członków sztabu szkoleniowego z zachodu była tym większa, że na czele konkursu znalazł się także Luca Roth. Młodszy z Niemców uzyskał w swoich próbach 102 oraz 96 metrów. Miejsce na podium przypadło w udziale także Janowi Kusowi. Słoweniec w pierwszym skoku o pół metra przekroczył linię wyznaczającą granicę 100 metra, a w drugiej rundzie zmagań poleciał 97,5 metra, co w ostatecznym rozrachunku dało łączny wynik końcowy równy 245 punktom.

W czołowej „szóstce” znaleźli się ponadto: reprezentant Szwajcarii Dominik Peter (99,0 / 97,5), Francuz Jonathan Learoyd (100,0 / 96,0 m) oraz Niemiec Philipp Raimund (98,5 / 96,0 m).

Pełne wyniki konkursu >>>

 

Klasyfikacje generalne

Po czterech konkursach na czele klasyfikacji generalnej Alpen Cup mężczyzn znajduje się Niemiec Justin Lisso (276 pkt), drugi jest Słoweniec Jan Kus (250 pkt), a czołową trójkę uzupełnia kolejny ze skoczków zza naszej zachodniej granicy, Luca Roth (235 pkt). W żeńskiej „generalce”, po ośmiu rozegranych konkursach prowadzi Austriaczka Lisa Eder (444 pkt), która bezpośrednio wyprzedza dwie Niemki – Jenny Nowak (442 pkt) i Alexandrę Seifert (377 pkt). Dodajmy, że kolejne konkursy cyklu zostaną rozegrane już w sezonie zimowym, w Niemczech w styczniu 2018 roku. Panowie zmierzą się w Oberwiesenthal (12-14 stycznia), a panie w Schonach (13-14 stycznia).

Pełna klasyfikacja Alpen Cup mężczyzn 2017/2018 >>>
Pełna klasyfikacja Alpen Cup kobiet 2017/2018 >>>

 

Oskar Szechnicki
źródło: fis-ski.com / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram