Inauguracja Letniego Grand Prix i Pucharu Świata w Wiśle!

Skocznie w Szczyrku, Zakopanem i Wiśle (fot. SkokiPolska.pl)W szwajcarskim Zurychu obradowała dziś Komisja Kalendarzowa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, mająca za zadanie dogranie kwestii związanych z terminarzami poszczególnych cykli w skokach narciarskich w sezonie 2018/2019. Potwierdziło się to, że Wisła będzie organizatorem inauguracyjnych zawodów Letniego Grand Prix i Pucharu Świata.

 

Obradująca w piątek Komisja Kalendarzowa FIS na czele z jej przewodniczącym Paulem Ganzenhuberem i przedstawicielami krajowych federacji ustalili terminarze trzech najważniejszych cykli w skokach narciarskich na sezon 2018/2019 w ich letnich i zimowych odsłonach. Tym samym poznaliśmy organizatorów zmagań w Letnim Grand Prix, Letnim Pucharze Kontynentalnym, Pucharze Świata, Pucharze Kontynentanym, a także cyklu FIS Cup. Dodajmy, że ostateczne zatwierdzenie kalendarzy będzie miało miejsce 18 maja podczas Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który odbędzie się w Costa Navarino w Grecji.

 

Letnie skoki w Polsce – Wisła, Szczyrk, Zakopane i Puchar Beskidów

Ze Szwajcarii docierają do nas póki co pozytywne informacje dotyczące konkursów rozgrywanych w Polsce. Inauguracja Letniego Grand Prix już po raz szósty w historii odbędzie się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Poprzednio najlepsi skoczkowie świata rozpoczynali rywalizację na igelicie w latach 2011-2012, 2014-2015 i 2017. Tym razem zmagania w ramach LGP odbędą się w Beskidach w dniach 20-22 lipca. Pierwszego dnia (piątek) przeprowadzone zostaną treningi i kwalifikacje, drugiego (sobota) zawodnicy powalczą w konkursie drużynowym, a trzeciego (niedziela) zmierzą się w rywalizacji indywidualnej.

To jednak nie jedyne narciarskie emocje, które czekają nas w Polsce tego lata. Zanim światowa czołówka zawita do Wisły, w dniach 14-15 lipca na normalnej skoczni Skalite w Szczyrku odbędą się zawody z cyklu FIS Cup. Międzynarodowe zawody FIS powrócą do naszego kraju także w sierpniu, kiedy to odbędzie się druga edycja reaktywowanego w zeszłym roku Pucharu Beskidów rozgrywana w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Skoczkowie powalczą w Szczyrku (17 sierpnia), Wiśle (18 sierpnia), a także czeskim Frenstacie pod Radhostem (19 sierpnia). Igelitowe zmagania w Polsce zakończy Letni Puchar Kontynentalny na zmodernizowanej zakopiańskiej Wielkiej Krokwi (22-23 września).

Konkursy FIS rozgrywane w Polsce w letnim sezonie 2018:

data

miejsce

zawody

skocznia

14-15 lipca 2018 (sobota-niedziela)

Szczyrk

FIS Cup

Skalite HS-106

21-22 lipca 2018 (sobota-niedziela)

Wisła

Letnie Grand Prix

im. Adama Małysza HS-134

17 sierpnia 2018 (piątek)

Szczyrk

Letni Puchar Kontynentalny
(Puchar Beskidów)

Skalite HS-106

18 sierpnia 2018 (sobota)

Wisła

Letni Puchar Kontynentalny
(Puchar Beskidów)

im. Adama Małysza HS-134

22-23 września 2018 (sobota-niedziela)

Zakopane

Letni Puchar Kontynentalny

Wielka Krokew HS-140

 

Zima w Zakopanem, Wisła potrzebuje siatek przeciwwiatrowych

Letnia rywalizacja będzie jednak wyłącznie przedsmakiem dla wielkich sportowych emocji, które czekają nas zimą 2018/2019. Sezon Pucharu Świata po raz drugi w historii rozpocznie się już… kalendarzową jesienią w Wiśle. Narciarska elita zawita na skocznię im. Adama Małysza w dniach 16-18 listopada 2018 roku. W pierwszym dniu zmagań (piątek) zawodnicy przetestują duży obiekt podczas treningów i kwalifikacji, a w następnych dniach (sobota-niedziela) będą ich czekały zmagania drużynowe i indywidualne. Dodajmy, że Komisja Kalendarzowa FIS zwróciła jednak uwagę na konieczność zainstalowania na beskidzkiej skoczni siatek przeciwwietrznych, które ograniczyłyby wpływ wiatru na przebieg bezpiecznej i sprawiedliwej sportowej rywalizacji. Tym samym jeszcze przed zimą włodarzy obiektu w Wiśle czeka kolejna poważna inwestycja.

Pucharowe konkursy najwyższej rangi w rodzinnej miejscowości Adama Małysza będą jedynymi rozgrywanymi pod egidą FIS w czasie najbliższej zimy. Pozostałe konkursy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rozgrywane w Polsce zagoszczą w Zakopanem. Skoczkowie pojawią się na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza najpierw podczas zawodów FIS Cup (12-13 stycznia 2019 r.). Już tydzień później, w dniach 18-20 stycznia w stolicy polskich Tatr odbędą się konkursy najbardziej wyczekiwane przez polskich kibiców, czyli te w ramach Pucharu Świata. Wyjątkowo liczna i entuzjastycznie reagująca publiczność stworzy z pewnością niepowtarzalną atmosferę zarówno podczas treningów i kwalifikacji (piątek), jak i konkursu drużynowego (sobota) i indywidualnego (niedziela). Dodajmy, że będą to już odpowiednio 46. i 47. konkurs PŚ rozgrywany w Zakopanem. Międzynarodowa rywalizacja powróci na Podhale jeszcze raz – w dniach 16-17 marca odbędą się tam zawody Pucharu Kontynentalnego.

Konkursy FIS rozgrywane w Polsce w zimowym sezonie 2018/2019:

data

miejsce

zawody

skocznia

17-18 listopada 2018 (sobota-niedziela)

Wisła

Puchar Świata (inauguracja)

im. Adama Małysza HS-134

12-13 stycznia 2019 (sobota-niedziela)

Zakopane

FIS Cup

Wielka Krokiew HS-140

19-20 stycznia 2019 (sobota-niedziela)

Zakopane

Puchar Świata

Wielka Krokiew HS-140

16-17 marca 2019 (sobota-niedziela)

Zakopane

Puchar Kontynentalny

Wielka Krokiew HS-140

 

źródło: pzn.pl / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram