URODZINY LINDSEY VAN – ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

URODZINY LINDSEY VAN – ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

van lindsey jeses - URODZINY LINDSEY VAN - ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

Dzisiaj, 27 listopada 2012 roku 28. urodziny obchodzi jedna z najbardziej utytułowanych skoczkiń narciarskich w historii – Amerykanka Lindsey Van. Biorąc pod uwagę jej zasługi w promowaniu skoków pań, można ją bez przesady nazwać światową ambasadorką skoków narciarskich kobiet. Jedną z jej największych zasług jest wieloletnia „batalia” o włączenie tego sportu w żeńskim wykonaniu do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przez lata były to tylko marzenia, jednak dzięki ambitnym staraniom, już w 2014 roku w Soczi – skoczkinie powalczą o olimpijskie medale.

 

van lindsey manuguf - URODZINY LINDSEY VAN - ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

 

Lindsey Van pierwsze kroki na skoczniach zaczęła stawiać w wieku 7 lat. Od tego czasu, po wieloletnich treningach, jej poziom sportowy rósł, a kariera nabierała rozpędu. Po kilku tytułach Mistrzyni Stanów Zjednoczonych, zaczęła odnosić sukcesy w zawodach międzynarodowych. Po czternastu miejscach na podium konkursów FIS Race, w końcu udało jej się wskoczyć na podium Pucharu Kontynentalnego – stało się to na obiekcie normalnym w Planicy w styczniu 2005 roku.

Później poszło już tylko lepiej. Van bardzo długo znajdowała się na podium większości zawodów, w których brała udział. Potem nadszedł 2009 rok, kiedy to w Libercu na pierwszych Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, w których brały udział skoczkinie, Amerykanka zwyciężyła zostając pierwszą Mistrzynią Świata. Przez prawie 11 lat sportowej kariery aż 44-krotnie zajmowała miejsca na podium konkursów Pucharu Kontynentalnego, wygrywając osiem razy. W generalnej klasyfikacji dwukrotnie była druga (2004/05, 2005/06) i raz trzecia (2006/07). W Pucharze Świata sezonu 2011/2012 zajęła 5. miejsce, dwukrotnie plasując się na podium (2. w Hinterzarten, 3. w Hinzenbach). Warto zaznaczyć, że na 137 występów w zawodach rangi międzynarodowej tylko dwukrotnie nie dostała się do drugiej serii, a 13. razy wypadła poza czołową „10”.

usa skijumping team ladies - URODZINY LINDSEY VAN - ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

Teraz, kiedy prym wiodą skaczące nastolatki – jej rodaczka Sarah Hendrickson, czy Japonka Sara Takanashi, 28. letnia żywa legenda amerykańskich skoków kobiet, nadal prezentuje bardzo wysoki sportowy poziom, a także działa na rzecz promocji żeńskich skoków narciarskich. Zaznaczmy, że przez lata Międzynarodowy Komitet Olimpijski odmawiał paniom prawa udziału w olimpijskich zmaganiach, powodując tym kontrowersje, ale też poczucie dyskryminacji wobec wielu dziewczyn chcących spełniać swoje marzenia i realizować się w sporcie. Dzięki wieloletniej walce, w której Lindsey Van uczestniczyła i stała się niejako liderką i przedstawicielką kobiecych skoków, decyzja ta uległa zmianie, dzięki czemu zobaczymy panie na olimpijskich obiektach w Rosji w 2014 roku

ready to fly - URODZINY LINDSEY VAN - ŚWIATOWEJ AMBASADORKI KOBIECYCH SKOKÓW NARCIARSKICH

Wszystkie perypetie ukazujące walkę o marzenia, próbę ich realizacji, a także samo piękno tego sportu w wykonaniu pań przedstawia film „Ready to fly” w reżyserii Williama A. Keriga. Głównymi bohaterkami są w nim właśnie amerykańskie skoczkinie – Lindsey Van, Sarah Hendrickson, Jessica Jerome, Abby Hughes, Alissa Johnson. O filmie pisaliśmy już na łamach naszego portalu TUTAJ (tam też zwiastun filmu).

Podsumowując można z powodzeniem stwierdzić, że hart ducha i wewnętrzną siłę w dążeniu do celu, którą prezentuje Lindsey, można stawiać za przykład dla wielu sportowców z całego świata, niezależnie od dyscypliny sportu, którą uprawiają. Jak się okazuje, warto dążyć do realizacji swoich marzeń.

informacja własna / fisskijumping.com

Podziel się:

Dodaj komentarz