WYBITNI FIŃSCY TRENERZY DEBATOWALI o PRZYSZŁOŚCI TAMTEJSZYCH SKOKÓW

WYBITNI FIŃSCY TRENERZY DEBATOWALI o PRZYSZŁOŚCI TAMTEJSZYCH SKOKÓW

kojonkoski mika skiforbundethopp - WYBITNI FIŃSCY TRENERZY DEBATOWALI o PRZYSZŁOŚCI TAMTEJSZYCH SKOKÓW

Wczoraj w Finlandii odbyło się spotkanie najlepszych szkoleniowców narciarskich, specjalistów i ekspertów od skoków narciarskich w tym kraju. Dyskutowali oni o aktualnej sytuacji tamtejszych skoków. Byli wśród nich m.in. Jyri Pelkonen, Hannu Lepistö, Mika Kojonkoski, Tommi Nikunen, Kari Ylianttila, Mikko Virmavirta, Lauri Hakola i Mika Kulmala. Nie uczestniczył w nich trener kadry narodowej – Pekka Niemelä. Media nie dowiedziały się o też o dokładniejszych rezlutatach dyskusji.

  

O ogólnych założeniach opowiedział jedynie Mika Kulmala (ojciec fińskiego skoczka o
lepistoe hannu alicja - WYBITNI FIŃSCY TRENERZY DEBATOWALI o PRZYSZŁOŚCI TAMTEJSZYCH SKOKÓWtym samym imieniu – Mika) – przedstawiciel Fińskiego Związku Narciarskiego. Jak stwierdził, po przyłączeniu się Fińskiego Związku Skoków Narciarskich do Fińskiej
Federacji Narciarskicj jest zbyt wiele osób, które posiadają odmienne opinie na temat drogi rozwoju fińskich skoków – co prowadzi do konfliktów. Wybini trenerzy dyskutowali także o tym, czy istnieją możliwości zbudowania „poważnej”, liczącej się drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku. Jak stwierdzili, z powodu braku wystarczających funduszy, Związek nie będzie mógł wykonać w pełni założeń dotyczących przygotowania kadry. 

niemela pekka berkutschi - WYBITNI FIŃSCY TRENERZY DEBATOWALI o PRZYSZŁOŚCI TAMTEJSZYCH SKOKÓW

Jak wiadomo Pekka Niemelä na własne życzenie opublikował własną analizę sytuacji fińskich skoków, w której stwierdza że złe wyniki są spowodowane częstymi kontuzjami i długą rekonwalescencją zawodników (Koivuranta, Larinto, Happonen), znikomym doświadczeniem skoczków w zawodach wyższej rangi (Heiskanen), a także problemami z techniką. Szkoleniowiec dokonuje w tekście swojego autorstwa dogłębnej analizy zarówno kwestii organizacyjnych, jak i czysto sportowych, dotyczących techniki skakania. Jak stwierdził Niemelä zaniedbania w szkoleniach są wieloletnie i nie powstały za jego kadencji. W zakulisowych rozmowach większość trenerów i fińskich specjalistów odnosi się do owej analizy dość krytycznie, są wśród nich wspomniany Kulmala, a także Kimmo Kykkänen.

Wiemy także o tym, że wo obecnej sytuacji sam Mika Kojonkoski nie wyklucza chęci powrotu na stanowisko trenera Finów.

„Nigdy nie powiedziałem nigdy. Powiedziałem, że zawsze po części będę szkoleniowcem sportowym, a jeśli się w to angażować to w całości. Nie chcę jednak być na stanowisku trenera w tej chwili. W fińskich skokach panuje teraz niezgoda, wymaga się od innych, ale nie od siebie, a to nie prowadzi do sukcesu. Prawdziwy sukces przychodzi wtedy, kiedy zawodnicy zaczynają zadawać sobie pytanie 'co można zrobić lepiej?’ Tracimy wiele talentów, sprawy idą w złym kierunku, co pogłębia niezgodę. Trzeba znaleźć wspólną wizję rozwoju skoków narciarskich w Finlandii.” – powiedział Kojonkoski.

Źródło: mtv3.fi / yle.fi / informacja własna

 

 

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz