ZMARŁ TORBJØRN FALKANGER

ZMARŁ TORBJØRN FALKANGER

znicz - ZMARŁ TORBJØRN FALKANGER

16 lipca w wieku 85 lat odszedł Torbjørn Falkanger, były norweski skoczek, srebrny medalista olimpijski z Oslo. To właśnie on w 1952 roku podczas ceremonii otwarcia składał ślubowanie olimpijskie. W konkursie skoków prowadził po pierwszej serii z odległością 68 m, jednak ostatecznie stanął na drugim stopniu podium, ustępując miejsca swojemu rodakowi Arnfinnowi Bergmannowi, który zdobył o 4,5 pkt więcej.

 

Falkanger był bardzo znanym i lubianym skoczkiem po wojnie – 3 razy zdobył mistrzostwo kraju; w 1949, 1959 i w 1954 roku. W 1953 otrzymał medal Holmenkollen, który wręczany jest od 1895 roku najlepszym zawodnikom rangi mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich czy Tygodnia Holmenkollen.

Startował też w Mistrzostwach Świata. W Lake Placid (1950) zajął piąte miejsce, cztery lata później w Falun również zajął piątą pozycję.

W 1956 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Cortina d’Ampezzo był zmuszony do zakończenia kariery wskutek upadku, który zaliczył w trakcie przygotowań do Olimpiady. Nabawił się kontuzji, która uniemożliwiła mu dalsze skakanie.

źródło: www.vg.no

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz