Rusza przebudowa „mamuta” w Oberstdorfie – będzie największy na świecie (WIZUALIZACJA)

Rusza przebudowa „mamuta” w Oberstdorfie – będzie największy na świecie (WIZUALIZACJA)

Oberstdorf Heini Klopfer Skiflugschanze fot.Jeses  - Rusza przebudowa "mamuta" w Oberstdorfie - będzie największy na świecie (WIZUALIZACJA)Wiosenne chwile są zazwyczaj wiązane z zakończeniem sezonu narciarskiego, jednak jest to także znakomity czas na rozpoczęcie prac związanych z przebudową skoczni narciarskich. Takie momenty czekają już za kilka dni mamuci obiekt im. Heiniego Klopfera w niemieckim Oberstdorfie, który stanie się największą skocznią na świecie.

 

Już w lipcu 2015 roku zapadła decyzja o konieczności przebudowy skoczni do lotów narciarskich w Oberstdorfie. Inwestycja jest związana z dostosowaniem obiektu do nowoczesnych standardów przed mistrzostwami świata w lotach, które już w 2018 roku mają się odbyć własnie na niemieckim mamucie. Rok wcześniej, czyli już w sezonie 2016/2017, odbędą się tam konkursy Pucharu Świata i jednocześnie powracający do kalendarza FIS Team Tour. Warto wspomnieć, że wybudowana w 1950 roku skocznia ma już za sobą kilka poważnych modernizacji przeprowadzanych w latach 1973, 1997 oraz 2007.

Oberstdorf Heini Klopfer Skiflugschanze Qwesy CC BY 3.0 300x200 - Rusza przebudowa "mamuta" w Oberstdorfie - będzie największy na świecie (WIZUALIZACJA)
Oberstdorf – rozbieg skoczni im. Heiniego Klopfera, fot. Qwesy / CC BY 3.0

Główne prace związane z przebudową obiektu mają polegać na cofnięciu i podniesieniu progu, zainstalowaniu torów lodowych, a także wyprofilowaniu rozbiegu oraz poszerzeniu zeskoku. Dzięki temu, przy zachowaniu dość płaskiego toru lotu charakteryzującego skocznię w Oberstdorfie, umożliwione ma być osiąganie znacznie dalszych odległości. Po zakończeniu prac punkt konstrukcyjny ma być usytuowany na 200. metrze (obecnie K-185), a jej wielkość osiągnie aż 228 metrów (obecnie HS-213). Tym samym skocznia im. Heiniego Klopfera stanie się największa na świecie. Aktualnie miano to dzierżą trzy obiekty – norweska Vikersundbakken, słoweńska Letalnica oraz austriacka Kulm-Skiflugschanze – posiadające wymiary K-200 i HS-225.

Nie jest zatem wykluczone, że już w dniach 4-5 lutego 2017 roku, podczas zawodów Pucharu Świata będących próbą przed MŚ w lotach, zobaczymy nowy rekord świata w długości lotu, który tym razem, po słoweńsko-norweskiej dominacji, zawita do naszych zachodnich sąsiadów. Aktualnie rekord niemieckiego mamuta wynosi 225,5 metra, a jego autorem jest Fin Harri Olli, który tak daleko poszybował tam podczas zawodów PŚ w 2009 roku. Pół metra dalej (226,0 m) w 2010 roku poleciał Słoweniec Robert Kranjec, który jednak nie zdołał ustać swojej próby.

Dodajmy, że poza zmianami na samej skoczni przeprowadzona będzie także modernizacja związanej z nią infrastruktury. Przebudowane zostanie miasteczko skoczków, wyciąg krzesełkowy, gniazdo trenerskie oraz stanowiska sędziowskie. Według planów, prace na skoczni powinny się rozpocząć już 4 kwietnia, a koszt całej inwestycji wyniesie ok. 11,6 mln euro.

Wizualizację przebudowanego mamuta w Oberstdorfie możecie znaleźć TUTAJ >>>

 

informacja własna 

 
Podziel się:

Dodaj komentarz