Lukas Mueller: ”Miałem wizję, że znów mogę chodzić”

Lukas Mueller: ”Miałem wizję, że znów mogę chodzić”

8H7A6095 - Lukas Mueller: ''Miałem wizję, że znów mogę chodzić”Upadek jakiego Lukas Mueller doznał w połowie stycznia podczas testów mamuta w Bad Mitterndorf zszokował cały sportowy świat, ale także w jednej chwili odmienił życie sportowca. Obecnie 24-letni Austriak przebywa w centrum rehabilitacyjnym w Bad Haering, gdzie walczy o powrót do zdrowia. – Miałem wizję, że znów mogę chodzić – powiedział.

 

Diagnozy stawiane po upadku nie były optymistyczne, jednak Lukas Mueller ciężko pracuje, aby wrócić do sprawności. Pobyt w centrum rehabilitacyjnym to dla młodego austriackiego skoczka codzienna walka z bólem oraz z własnymi słabościami. 24-latek, który do momentu feralnego lot na Kulm-Skiflugschanze był w pełni sprawny, teraz musi liczyć na pomoc innych. Jak sam przyznaje ma jeden cel. – Miałem wizję, że znów mogę chodzićSiedziałem wtedy na brzegu łóżka, chciałem założyć słuchawki i po prostu iść. Czy kiedykolwiek tak się stanie, tego nie wiem – mówi.

Lukas Mueller w Bad Haering trenuje sześć razy w tygodniu, nawet w weekendy. Uczy się żyć w zaistniałej sytuacji. Rehabilitacja sprawia zawodnikowi sporo radości. Jest także wsparciem dla pacjentów, których spotkało podobne nieszczęście. Pomimo bólu nie poddaje się, a bliscy sportowca przyznają, że gdy się z nim przebywa, widać, że nie myśli tylko o życiu na wózku inwalidzkim.

Jak wygląda dzień z życia Austriaka podczas pobytu w Tyrolu? Terapeuci podkreślają, że Mueller wielu rzeczy musi nauczyć się od nowa. Ćwiczenia rehabilitacyjne prowadzone są na sali gimnastycznej oraz na basenie. – Założenie rąk i czekanie jest bezużyteczne, tutaj ważna jest aktywna terapia podkreśla kierownik fizjoterapii w ReHa Centrum, Richard Altenberger. – Pacjent musi ciężko pracować – dodaje.

– Budzę się o 6:30, jem śniadanie. Od godziny 8:00 rozpoczynam ćwiczenia. Zaczynam od masażu, potem idę na basen, następnie uczę się wstawać. Zajęcia bardzo męczą moją głowę, wiele rzeczy muszę sobie wyobrażać. – mówi austriacki skoczek. – Poprawę widzę każdego dnia. Małe rzeczy są dla mnie wielką motywacją. Mogę wziąć prysznic i sam się ubrać, tylko ubieranie skarpetek i butów to strasznie irytująca czynność – dodaje 24-latek. Pielęgniarki podkreślają, że Lukas wiele czynności wykonuje bez ich pomocy.

Nie ma stuprocentowej pewności czy Lukas Mueller kiedykolwiek będzie mógł chodzić, a sami lekarze mówią o tym, że przy podobnych kontuzjach niczego nie można przewidzieć. Sam zawodnik twierdzi, że będzie próbował ponownie stanąć na nogi jednak dopiero cyas pokaże czy jego marzenie się spełni.

 

źródło: kleinezeitung.at

 
Podziel się:

Dodaj komentarz