Niemcy wybudują pierwszy kryty kompleks skoczni narciarskich!

Niemcy wybudują pierwszy kryty kompleks skoczni narciarskich!

Wernigerode Astberg.Winter.Sports.Center fot.DesignGroup designgroup.eu  - Niemcy wybudują pierwszy kryty kompleks skoczni narciarskich!Skoki narciarskie, mimo że są zaliczane do narciarstwa klasycznego, stanowią dynamicznie zmieniającą się dyscyplinę sportu. W ciągu ostatnich dekad zmieniały się zasady, style, kwestie sprzętowe, ale również technologia budowy skoczni. Oznaką kolejnego nadchodzącego przełomu jest decyzja o wybudowaniu krytej skoczni w Wernigerode w Niemczech.

 

Od wielu lat trwa dyskusja na temat niemożności utrzymania równych i sprawiedliwych warunków dla wszystkich zawodników podczas konkursów skoków narciarskich. Na niektórych obiektach, np. w Kuusamo czy Harrahovie, warunki zmieniają się wyjątkowo dynamicznie: podczas dwóch następujących po sobie prób wiatr może wiać w zupełnie różnych kierunkach i z różną prędkością. Problem stanowią również niespodziewane boczne podmuchy wiatru, które mogą być bardzo niebezpieczne nawet dla doświadczonych skoczków. Na część tych problemów lekarstwem może być kryta, odizolowana od czynników zewnętrznych skocznia, która pozwalałaby na stworzenia identycznych warunków do oddania skoku dla wszystkich zawodników. Idea nie jest nowa, jednak dopiero teraz jej realizacja może stać się faktem. Co prawda, pierwsza kryta skocznia – „Peter Riedel Flug-Schanze” – została oddana do użytku w ubiegłym roku w szwajcarskiej miejscowości Lucerna, jednak 8-metrowy obiekt przeznaczony jest dla najmłodszych adeptów sportów zimowych oraz amatorów pragnących spróbować swoich sił w tym sporcie.

W niemieckim miasteczku Wernigerode wkrótce ma powstać kompleks o nazwie „Astberg Winter Sports Center” przeznaczony do uprawiania sportów zimowych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Pomysł budowy krytej skoczni w ramach kompleksu pojawił się 12 lat temu, jednak dopiero jesienią tego roku zapadła decyzja o wcieleniu przygotowanego wcześniej planu w życie.

Centrum sportowe będzie składało się m.in. z dwóch skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych umiejscowionych na 90. i 125. metrze, dwóch stoków alpejskich, toru do narciarstwa cross country, wyciągu narciarskiego, toru bobslejowego i saneczkarskiego. W ramach tak zwanej strefy rodzinnej będzie można skorzystać również z mini skoczni narciarskiej. Skocznie zostaną zbudowane na naturalnych stokach Astberg, dlatego też nie planuje się wzniesienia wieży startowej. Wyposażony w tory lodowe rozbieg będzie nachylony pod kątem 37 stopni, dzięki czemu zawodnicy będą osiągać średnią prędkość najazdową w granicach 90 km/h. Nachylenie progu wyniesie 11 stopni, dzięki czemu obiekt będzie dostosowany do współczesnych standardów FIS i będzie mógł gościć międzynarodowe zawody rozgrywane pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Główną zaletą zadaszonej skoczni ma być możliwość ustalenia dowolnych warunków wietrznych. Odpowiedzialne za to urządzenia będą mogły odtworzyć każdy rodzaj wiatru: tylni, przedni i boczny. Dzięki treningom na tak przystosowanym obiekcie skoczkowie będą mogli nauczyć się jak radzić sobie w różnych warunkach podczas zawodów na tradycyjnych, niekrytych skoczniach. Takie udogodnienie wpłynie nie tylko na poprawę technicznego wyszkolenia sportowców, ale zwiększy również ich bezpieczeństwo. Możliwość zmierzenia się z różnymi rodzajami wiatru w kontrolowanych warunkach niewątpliwie w  części zaradzi upadkom spowodowanym nagłym podmuchem powietrza, szczególnie tuż po wyjściu z progu.

Dodajmy, że na chwilę obecną nie jest jeszcze znana konkretna data rozpoczęcia i zakończenia całej inwestycji.

 

źródła: fis-ski.com / skisprungschanzen.com

 
Podziel się: