You are currently viewing MŚJ Lahti: Markeng ze złotem, Tkachenko sensacyjnym medalistą, Wąsek szósty!
Thomas Aasen Markeng (fot. Magdalena Janeczko)

MŚJ Lahti: Markeng ze złotem, Tkachenko sensacyjnym medalistą, Wąsek szósty!

Reprezentant Kazachstanu, Sergey Tkachenko, który po pierwszej serii był sensacyjnym liderem konkursu o mistrzostwo świata juniorów, ostatecznie nie wygrał, ale zachował miejsce na podium i został brązowym medalistą zmagań w Lahti. Złoto wywalczył faworyzowany Norweg, Thomas Aasen Markeng, a srebro Niemiec Luca Roth. Poza podium rywalizację zakończył Paweł Wąsek, który uplasował się na szóstej pozycji.

Sergey Tkachenko Innsbruck2019 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - MŚJ Lahti: Markeng ze złotem, Tkachenko sensacyjnym medalistą, Wąsek szósty!
Sergey Tkachenko (fot. Julia Piątkowska)

Pierwsza seria zmagań na normalnym obiekcie Salpausselka (K-90 / HS-100) w fińskim Lahti zapowiadała sensację. Na prowadzeniu znajdował się reprezentant Kazachstanu, Sergey Tkachenko, który po 96,5-metrowym skoku wzbudził zapewne w kibicach ze swojego kraju nadzieję na największy sukces w tamtejszych skokach narciarskich. Tuż za nimi znajdowali się jednak bardzo mocni rywale, Norweg Thomas Aasen Markeng (97,0 m / 0,6 pkt straty) oraz Niemiec Luca Roth (95,0 m / 3,2 pkt straty). W rundzie finałowej właśnie ta dwójka zaatakowała pozycję lidera. Zwycięsko z tej narciarskiej batalii wyszedł reprezentant Kraju Wikingów, który szybując 97 metrów, sięgnął po złoty medal juniorskiego czempionatu w Finlandii. Roth poszybował pół metra dalej, ale nieco większa strata punktowa sprawiła, że wystarczyło to do srebra. Tkachenko w finale skoczył 94,5 metra - nie zdołał utrzymać pierwszego miejsca, jednak trzecia lokata i brązowy medal to ogromny sukces w karierze niespełna 20-letniego reprezentanta Kazachstanu.

Zaledwie 0,6 punktu za podium uplasował się kolejny z reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów, Constantin Schmid (94,5 / 96,0 m), mający już sporo startów w zawodach narciarskiej elity. Piąte miejsce zajął zaledwie 17-letni Słoweniec, Zak Mogel (95,5 / 95,0 m).

Wasek Pawel fot.Alicja.Kosman.PZN LOTOS.2017 300x200 - MŚJ Lahti: Markeng ze złotem, Tkachenko sensacyjnym medalistą, Wąsek szósty!
Paweł Wąsek (fot. Alicja Kosman / PZN)

Spore nadzieje polscy kibice wiązali z występem Pawła Wąska, który w zeszłotygodniowych zawodach Pucharu Świata w Zakopanem zdobył pierwszej punkty w karierze. Podczas wtorkowych i środowych treningów 20-latek plasował się w ścisłej czołówce, co było znakomitym prognostykiem przed dzisiejszym konkursem. Skoki na 95 i 93 metry pozwoliły jednak wyłącznie na utrzymanie 6. miejsca zajmowanego na półmetku zmagań. Niestety zawodnik z Wisły był jedynym reprezentantem naszego kraju, który zdołał w Lahti awansować do serii finałowej. Pozostali biało-czerwoni zawiedli. Brylujący przed rokiem czwarty zawodnik światowego czempionatu juniorów, Tomasz Pilch (80,5 m), był dzisiaj dopiero 53. Słaby występ zanotowali także Mateusz Gruszka (83,5 m / 40. miejsce) oraz Kacper Juroszek (81,5 m / 48. miejsce).