Słoweńcy ujawnili proponowane kadry narodowe na sezon 2020/2021
Podium konkursu (od lewej: Słoweńcy, Niemcy, Austriacy), fot. Anna Libera

Słoweńcy ujawnili proponowane kadry narodowe na sezon 2020/2021

Na posiedzeniu słoweńskiego komitetu skoków narciarskich i kombinacji norweskiej niedawno omówiono kilka ważnych kwestii, łącznie ze sprawozdaniem finansowym dotyczącym ubiegłego sezonu, planami treningowymi oraz propozycjami składów drużyn narodowych na sezon 2020/2021.

Nagłe zakończenie minionego sezonu zimowego w skokach narciarskich negatywnie wpłynęło na zyski wszystkich reprezentacji w skokach narciarskich. Słoweńcy nie są wyjątkiem – obiecujący sezon Słoweńców zakończył się dla nich stratami finansowymi spowodowanymi odwołanymi ostatnimi konkursami turnieju Raw Air, w którym skoczkowie zaliczyli bardzo udane występy, ale najdotkliwszą stratą bez wątpienia były odwołane Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Planicy.

Epidemia koronawiusa spowodowała, że miniony sezon Słoweńcom przyniósł 100 000 € straty zamiast ok. 2oo ooo do 300 000 € zysku. Sponsorzy wypłacili mniejsze kwoty ze względu na niewyemitowane w telewizji konkursy, co kosztowało sportowców i związek ok. 70 000 – 80 000 €.  Odwołanie największego słoweńskiego święta skoków narciarskich połączonego z wyjątkową atrakcją, jaką dodatkowo miały być MŚ w lotach, to kolejne szacowane 138 000 € straty, i to nie licząc zysków z biletów, które też miały w dużej mierze zasilić rozwój skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Słowenii.

Największy niedobór dochodów stanowi niespłacona 1/3 środków w przetargu rocznego programu sportowego w Słowenii. Problem polega na tym, że fundusze te są wypłacane za rok kalendarzowy, a sezon jest liczony od maja do maja każdego roku. Ich pierwsza część powinna zostać wypłacona do końca kwietnia, ale zostały zastosowane środki interwencyjne, przez co konieczne było przeliczenie budżetu. Z powodu tych komplikacji władze związku narciarskiego Słowenii muszą zadbać o płynność, aby możliwa była kontynuacja normalnych treningów z myślą o nadchodzących konkursach Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. Jeżeli chodzi o kadry narodowe mężczyzn i kobiet, to wszystko idzie zgodnie z planem, jednak niektóre działania trzeba będzie dostosować kosztem innych drużyn.

Uzgodnione środki zaradcze obejmują decyzję, aby jeszcze nie wypłacać premii zawodnikom, jednak zostaną one wypłacone do końca roku wraz z napływem umów sponsoringowych na sezon 2020/21. Zostały również przyjęte zasady dotyczące jakości i ilości sprzętu dla zawodników, za pomocą których regulowany będzie dostęp do materiałów, które są do dyspozycji dla każdego zawodnika zgodnie z jego statusem w reprezentacji. Obejmuje to również zwrot sprawnego używanego sprzętu, który powędruje do klubów, do zawodników młodszych kategorii wiekowych. W marcu w dodatku obniżono pencje wszystkich pracowników o 20%, zawieszono także m.in. zwroty kosztów za paliwo oraz podjęto szereg działań w biurach, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy w celu umożliwienia normalnej pracy zgodnie ze szczegółowymi planami. 

Słoweńscy reprezentanci kadr narodowych mężczyzn i kobiet w ostatnich tygodniach spełniali obowiązki wobec sponsorów w inny sposób – uczestniczyli w  ich akcjach promocyjnych np. poprzez udział w dostawie produktów spożywczych dla sieci supermarketów Mercator, a także pomagali przy uprawach chmielu w browarze Laško. 

Propozycje składów drużyn Słoweńców będą jeszcze musiały zostać potwierdzone w przyszłości, jednak na dzień dzisiejszy w poszczególnych kategoriach kształtują się następująco:

Reprezentacje w skokach narciarskich

Kadra A mężczyzn:

Peter Prevc (SK Triglav Kranj)
Timi Zajc (SSK Ljubno BTC)
Anže Lanišek (SSK Mengeš)
Domen Prevc (SK Triglav Kranj)-
Žiga Jelar (SK Triglav Kranj)
Jernej Damjan (SSK SAM Ihan)
Tilen Bartol (SSK SAM Ihan)

Kadra A kobiet:

Urša Bogataj (SSK Ilirija)
Jerneja Brecl (SSK Mislinja)
Ema Klinec (SSK Žiri)
Katra Komar (SSK Bohinj)
Nika Križnar (SSK Žiri)
Špela Rogelj (SSK Ilirija)
Maja Vtič (SSK Zabrdje)

Kadra B mężczyzn:

Anže Semenič (NSK Tržič)
Cene Prevc (SK Triglav)
Rok Justin (SSD Stol Žirovnica)
Bor Pavlovčič (ŠD Rateče)
Lovro Kos (SSK Ilirija)
Aljaž Osterc (SSK Velenje)

Kadra młodzieżowa mężczyzn:

Jan Bombek (SSK Ljubno BTC)
Tjaš Grilc (SSK Stol)
Mark Hafnar (SK Triglav Kranj)
Rok Masle (SSK Ilirija)
Žak Mogel (SSK Ljubno BTC)
Jernej Presečnik (SSK Ljubno BTC)

Kadra młodzieżowa kobiet:

Lara Logar (SSK Zagorje)
Pia Mazi (SSK Ilirija)
Nika Prevc (SK Triglav)
Jerneja Repinc Zupančič (NSK Tržič)

 

Anna Libera
źródło: www.sloski.si

Podziel się:

Dodaj komentarz