Sezon zimowy 2015/2016 za pasem i podobnie jak w kilku minionych latach, jego inauguracja nastąpi na dużym obiekcie Schwarzbergschanze (K-125 / HS-140) w niemieckim Klingenthal. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje niezbędne każdemu kibicowi skoków, m.in. program zawodów i aktualizowane na bieżąco składy kadr.
Już dzisiaj skoczków czekają oficjalne treningi (od godz. 13:30), a po nich odbędzie się drużynowy konkurs (od godz. 16:15) inaugurujący sezon 2015/2016.
Więcej aktualnych informacji związanych z Klingenthal znajdziecie tutaj >>
Program zawodów (zaktualizowany):
20 listopada 2015 r. (piątek):10:00 - odprawa techniczna15:30 - oficjalny trening, 2 serie18:00 - kwalifikacje (Eurosport)
- 21 listopada 2015 r. (sobota):
- 13:30 - oficjalne treningi
- 16:15 - konkurs drużynowy (TVP 1, Eurosport)
- 22 listopada 2015 r. (niedziela):
- 12:45 - kwalifikacje (przeniesione z piątku)
- 14:00 - konkurs indywidualny (TVP 1, Eurosport)
Tekstowa relacja live:
Lista startowa treningów:
BIB | Zawodnik | Kraj |
1 | Alex Insam | ITA |
2 | Chil-ku Kang | KOR |
3 | Evgeniy Klimov | RUS |
4 | Bartłomiej Kłusek | POL |
5 | Martti Nomme | EST |
6 | Luca Egloff | SUI |
7 | Marat Zhaparov | KAZ |
8 | Hyun-Ki Kim | KOR |
9 | Roberto Dellasega | ITA |
10 | Domen Prevc | SLO |
11 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN |
12 | Michael Glasder | USA |
13 | Heung-Chul Choi | KOR |
14 | Radik Zhaparov | KAZ |
15 | Kevin Bickner | USA |
16 | Sebastian Colloredo | ITA |
17 | Harri Olli | FIN |
18 | Seou Choi | KOR |
19 | Lukas Hlava | CZE |
20 | Denis Kornilov | RUS |
21 | Vladimir Zografski | BUL |
22 | Ronan Lamy Chappuis | FRA |
23 | Killian Peier | SUI |
24 | Maciej Kot | POL |
25 | Anze Lanisek | SLO |
26 | Janne Ahonen | FIN |
27 | Ilmir Hazetdinov | RUS |
28 | Jakub Janda | CZE |
29 | Dawid Kubacki | POL |
30 | Ville Larinto | FIN |
31 | Davide Bresadola | ITA |
32 | Andreas Wank | GER |
33 | Jan Ziobro | POL |
34 | Kento Sakuyama | JPN |
35 | Vladislav Boyarintsev | RUS |
36 | Shohei Tochimoto | JPN |
37 | Daniel-Andre Tande | NOR |
38 | Junshiro Kobayashi | JPN |
39 | Klemens Murańka | POL |
40 | Kenneth Gangnes | NOR |
41 | Jan Matura | CZE |
42 | Tom Hilde | NOR |
43 | Stephan Leyhe | GER |
44 | Manuel Poppinger | AUT |
45 | Andreas Stjernen | NOR |
46 | Andreas Wellinger | GER |
47 | Manuel Fettner | AUT |
48 | Lauri Asikainen | FIN |
49 | Andreas Kofler | AUT |
50 | Vincent Descombes Sevoie | FRA |
51 | Gregor Deschwanden | SUI |
52 | Robert Kranjec | SLO |
53 | Nejc Dezman | SLO |
54 | Johann Andre Forfang | NOR |
55 | Marinus Kraus | GER |
56 | Taku Takeuchi | JPN |
57 | Piotr Żyła | POL |
58 | Daiki Ito | JPN |
59 | Jurij Tepes | SLO |
60 |
Richard Freitag | GER |
61 |
Simon Ammann | SUI |
62 pq | Gregor Schlierenzauer | AUT |
63 pq | Kamil Stoch | POL |
64 pq | Rune Velta | NOR |
65 pq | Roman Koudelka | CZE |
66 pq | Noriaki Kasai | JPN |
67 pq | Michael Hayboeck | AUT |
68 pq | Anders Fannemel | NOR |
69 pq | Stefan Kraft | AUT |
70 pq | Peter Prevc | SLO |
71 pq | Severin Freund | GER |
Składy kadr:
- Austria: Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Manuel Fettner, Manuel Poppinger
- Bułgaria: Vladimir Zografski
- Czechy: Lukas Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Jan Matura
- Estonia (zgłoszenie): Martti Nomme
- Finlandia: Lauri Asikainen, Ville Larinto, Janne Ahonen, Harri Olli
- Francja: Vincent Descombes Sevoie, Ronan Lamy Chappuis
- Japonia (6): Daiki Ito, Noriaki Kasai, Junshiro Kobayashi, Kento Sakuyama, Taku Takeuchi, Shohei Tochimoto, Kenshiro Ito, Yumu Harada, Yukiya Sato, Reruhi Shimizu
- Kanada: Mackenzie Boyd-Clowes
- Kazachstan: Marat Zhaparov, Radik Zhaparov
- Korea Południowa: Heung-Chul Choi, Seou Choi, Chil-Ku Kang, Hyun-Ki Kim
- Niemcy: Severin Freund, Richard Freitag, Andreas Wellinger, Andreas Wank, Marinus Kraus, Stephan Leyhe
- Norwegia: Daniel-Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Kenneth Gangnes, Andreas Stjernen, Rune Velta, Phillip Sjoeen
- Polska: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Klemens Murańka, Bartłomiej Kłusek, Dawid Kubacki, Maciej Kot
- Rosja: Vladislav Boyarintsev, Denis Kornilov, Mikhail Maksimochkin, Ilmir Hazetdinov
- Słowenia: Peter Prevc, Domen Prevc, Robert Kranjec, Jurij Tepes, Nejc Dezman, Anze Lanisek
- Stany Zjednoczone: Kevin Bickner, Michael Glasder
- Szwajcaria: Simon Amman, Gregor Deschwanden, Luca Egloff, Killian Peier
- Włochy: Davide Bresadola, Roberto Dellasega, Sebastian Colloredo, Alex Insam
Pogoda: Niestety prognoza pogody na pucharowy weekend w Klingenthal jest mało obiecująca. Podczas piątkowych treningów i kwalifikacji pojawią się opady deszczu ze sniegiem, a wiatr może wiać z prędkością w granicach 2,2-3,9 m/s. W sobotę przy śnieżnej aurze w czasie konkursu pojawi się wiatr w granicach 2,2 m/s. Podczas niedzielnej rywalizacji przy mocniejszych podmuchach (ok. 5 m/s) Vogtland Arenę również mogą nawiedzić opady śniegu.
Przypomnijmy, że przed rokiem podczas inauguracji PŚ w Klingenthal w konkursie drużynowym najlepsi okazali się Niemcy, którzy wyprzedzili Japończyków i Norwegów. W zmaganiach indywidualnych triumfował Roman Koudelka, drugi był Stefan Kraft, a trzeci Andreas Wellinger. Warto dodać, że w Klingenthal czterokrotnie na pucharowym podium plasowali się Polacy (Adam Małysz, Kamil Stoch i Krzysztof Biegun). Oficjalnym rekordzistą Schwarzbergschanze (K-125 / HS-140) jest Michael Uhrmann, który podczas zawodów PŚ w 2011 roku poszybował tam aż 146,5 metra.
Zobacz więcej informacji o skoczni w Klingenthal i zawodach tam rozgrywanych >>
Program transmisji PŚ w Klingenthal:
PŚ Klingenthal - transmisje telewizyjne | |
20.11.15 (piątek), godz. 17:45 - kwalifikacje (na żywo) | Eurosport |
20.11.15 (piątek), godz. 20:30 - kwalifikacje | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 01:30 - kwalifikacje | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 03:00 - kwalifikacje | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 05:30 - kwalifikacje | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 07:45 - kwalifikacje | Eurosport 2 |
21.11.15 (sobota), godz. 08:30 - kwalifikacje | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 15:50 - konkurs drużynowy (na żywo) |
TVP 1 |
21.11.15 (sobota), godz. 16:00 - konkurs drużynowy (na żywo) |
Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 21:00 - konkurs drużynowy | Eurosport |
21.11.15 (sobota), godz. 22:00 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
21.11.15 (sobota), godz. 23:45 - konkurs drużynowy | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 03:00 - konkurs drużynowy | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 04:30 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
22.11.15 (niedziela), godz. 05:30 - konkurs drużynowy | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 06:30 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
22.11.15 (niedziela), godz. 08:30 - konkurs drużynowy | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 11:00 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
22.11.15 (niedziela), godz. 12:30 - konkurs drużynowy | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 13:45 - konkurs indywidualny (na żywo) |
Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 13:50 - konkurs drużynowy (na żywo) |
TVP 1 |
22.11.15 (niedziela), godz. 19:00 - konkurs indywidualny | Eurosport |
22.11.15 (niedziela), godz. 20:30 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
22.11.15 (niedziela), godz. 23:45 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
23.11.15 (niedziela), godz. 03:30 - konkurs indywidualny | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 06:00 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
23.11.15 (niedziela), godz. 08:30 - konkurs indywidualny | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 11:00 - konkurs indywidualny | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 14:00 - konkurs drużynowy | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 17:00 - konkurs drużynowy | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 18:00 - konkurs indywidualny | Eurosport |
23.11.15 (niedziela), godz. 22:15 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
23.11.15 (niedziela), godz. 23:00 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 05:00 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 05:45 - konkurs indywidualny | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 06:45 - konkurs drużynowy | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 09:00 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 09:30 - konkurs drużynowy | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 10:30 - konkurs indywidualny | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 17:00 - konkurs indywidualny | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 22:00 - konkurs indywidualny | Eurosport |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 22:15 - konkurs drużynowy | Eurosport 2 |
24.11.15 (poniedziałek), godz. 23:15 - konkurs indywidualny | Eurosport 2 |
24.11.15 (wtorek), godz. 02:15 - konkurs indywidualny | Eurosport |
informacja własna