You are currently viewing PŚ Pań Titisee-Neustadt: Kramer znowu najlepsza, premierowy punkt Twardosz
Podium konkursu (od lewej: E.Klinec, M.Kramer, S.Opseth), fot. Skisprung Weltcup / Harald Döpfert

PŚ Pań Titisee-Neustadt: Kramer znowu najlepsza, premierowy punkt Twardosz

Marita Kramer po raz drugi w tym sezonie zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata kobiet. Przewaga, którą wypracowała w pierwszej serii pozwoliła jej uzyskać najlepszą lokatę na dużej skoczni w niemieckim Titisee-Neustadt. Po raz pierwszy w karierze w finałowej trzydziestce zawody ukończyła reprezentantka Polski, Anna Twardosz.

Triumf Kramer, rekord Opseth

Sara Kramer TitiseeNeustadt2021 winner fot.HaraldDoepfertWeltcupSkisprungTitiseeNeustadt 300x199 - PŚ Pań Titisee-Neustadt: Kramer znowu najlepsza, premierowy punkt Twardosz
Marita Kramer (fot. Harald Döpfert / OC Titisee-Neustadt)

Dzięki próbom na odległości 131,5 oraz 135 metrów Austriaczka Marita Kramer po raz trzeci w karierze wygrała konkurs Pucharu Świata, i jednocześnie po raz piąty zameldowała się na podium zawodów tej rangi. Druga pozycję wywalczyła szósta na półmetku zmagań Norweżka, Silje Opseth (127,5 / 138,5 m). W wywalczeniu drugiego podium w sportowym dorobku pomógł jej szczególnie finałowy skok, którym ustanowiła jednocześnie nowy oficjalny żeński rekord Hochfirstschanze (HS-142). Na trzeciej pozycji wylądowała ostatecznie czwarta po pierwszej rundzie Słowenka Ema Klinec (126,0 / 130,0 m).

W czołowej dziesiątce poza zwycięską trójką znalazły się jeszcze reprezentantki pięciu krajów. Na czwartej pozycji uplasowała się najbardziej utytułowana w całej stawce Norweżka Maren Lundby (124,5 / 129,0 m), a tuż za nią Nika Križnar (124,0 / 132,0 m). Szóste miejsce przypadło triumfatorce sprzed tygodnia, Eirin Marii Kvandal (129,5 / 133,0 m). Na siódmym oraz ósmym miejscu zameldowały się Japonki, Sara Takanashi (124,0 / 127 m) oraz Yuki Ito (119,0 / 126,0 m). Przedostatnie miejsce w czołowej dziesiątce zajęła Niemka Katharina Althaus (115,5 / 123,5 m), która wyprzedziła najbardziej doświadczoną zawodniczkę w tym gronie, 37-letnią Danielę Iraschko-Stolz (119,5 / 122,5 m).

Życiowy sukces Twardosz

fis cup kobiet szczyrk 2021 2konkurs fot julia piatkowska 90 - PŚ Pań Titisee-Neustadt: Kramer znowu najlepsza, premierowy punkt Twardosz
Anna Twardosz (fot. Julia Piątkowska)

Anna Twardosz, która na półmetku zmagań zajmowała 27. miejsce ze 109 metrową odległością, po słabszej finałowej próbie na 103,5 metra zajęła ostatecznie 30. pozycję. Jest to jednak niewątpliwie duży sukces dla 19-latki, która dołącza do grona Polek punktujących w zawodach najwyższej rangi. Jutro będzie miała kolejną okazję, by pokazać się z dobrej strony.

Przypomnijmy, że już w pierwszej serii ze zmaganiami pożegnały się: 31. Kinga Rajda (108,0 m), 33. Nicole Konderla (104,0 m) i 36. Kamila Karpiel (100,0 m). Po raz pierwszy jednak w żeńskich zawodach najwyższej rangi, do konkursu głównego zdołały awansować aż cztery reprezentantki naszego kraju.

Ostatecznie dzięki zwycięstwu, Marita Kramer umocniła się na pozycji liderki Pucharu Świata. Austriaczka ma już na swoim koncie 260 punktów i jednocześnie 109 punktów przewagi nad drugą Niką Križnar i 114 punktów nad trzecią Sarą Takanashi.

Pełna klasyfikacja generalna PŚ Pań i terminarz sezonu 2020/2021 >>>

W niedzielę o godz. 12:00 mają rozpocząć się kwalifikacje do drugiego konkursu rozgrywanego w Titisee-Neustadt, a na godzinę 13:15 zaplanowana jest pierwsza seria konkursowa.